Шведска нема да учествува на детската Евровизија 2022

47

Шведската телевизија СВТ потврди дека нема да учествува на Детската Евровизија 2022 година во Ереван, Ерменија. Одделот за комуникации на СВТ потврди дека Шведска нема да се врати на Детската Евровизија во 2022 година. Причините за оваа одлука не се наведени.
Шведска последен пат учествуваше на натпреварот во 2014 година во Малта, каде Јулија Кедамар ја пееше „Du är inte ensam“, пласирајќи се на 13-тото место со 28 поени. Ова не е прв пат да се повлече од натпреварот, бидејќи тие беа отсутни од натпреварот во 2008 година.
Највисокото место во Шведска беше во 2006 година, каде што Моли Санден го освои третото место со нејзината песна „Det finaste någon kan få“.
Детска Евровизија 2022 ќе се одржи во Ерменија, по победата на земјата на натпреварот во Париз во 2021 година. Ова е втор пат Ерменија да победи на натпреварот, првиот во 2010 година. Досега следните земји го потврдија учеството или го изразија својот интерес: Ерменија, Бугарија, Франција, Грузија, Ирска, Холандија, Полска, Португалија и Шпанија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.