сабота 20 јули, 2024

Градот Охрид и Фестивалот „Охридско лето“ беа и остануваат епицентар на македонската култура

Охрид, 13 јули 2024 Со одличниот настап на оркестарот на Филхармонијата и светската музичка ѕвезда, виолинистот и дигирент Џулијан Рахлин од Литванија, вчеравечер на сцената...

Градот кој е најблиску до Космосот- Луѓето тука живеат само 35 години

https://youtu.be/KqaGdcQh5jA   Ретко се случува да сретнам текст или репортажа за место за кое воопшто не сум знаела а е толку интересно и привлечно, секако за...

12 јули 2024- Вечерва ќе биде традиционалното свечено отворање на 64-тото издание на...

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот „Охридско лето“     Џулијан Рахлин, еден од водечките светски виолинисти на денешницата заедно со   Македонската филхармонија вечерва од 21 часот на Античкиот театар свечено ќе го  отвори64. издание на фестивалот „Охридско лето“.  Рахлин е музички раководител...

ЕКСКЛУЗИВНО: Митко Кољушевски објави балада со наслов “Огниште”

-По подолготрајна работа ,,се роди" мојата најнова авторска балада "Огниште", гласи ексклузивната новост која со нашата Редакција ја споделува реномираниот охридски творец, музичар, создавач...

“Ех, таа серенада” на 11 јули во Битола

  На11 јули 2024 година ќе се одржи новото издание на фестивалот "Ех, таа серенада". Ќе бидат изведени повеќе песни, од повеќе автори.

 Фолклорот нè идентификува и нè поврзува со светот

Во Младинскиот парк во Велес, вчеравечер 3 јули 2024 година, свечено беше отворено 19. издание на Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес 2024“. Во присуство на многубројни...

Вечерва “Најдоброто од Копров”

Во Националната опера и балет вечер, 4 јули 2024 година, во рамки на „Скопско лето“ ќе се одржи концертот „Најдоброто од Копров” со гласот...

 Ѓорѓиевски: Првата статуетка за трајни заслуги за Кисела Вода, годинава ја доби Наум Бурназ

Скопје 26.06.2024 Доајенот на македонската опера и познатиот изведувач на македонски староградски и забавни мелодии, од кои најпознатата “Бор садила мома Евгенија”, Наум Бурназ е...

Националниот џез оркестар со три концерти во Хрватска

Националниот џез оркестар продолжува со своите концертни настапи надвор од нашата земја, овој пат најавувајќи три концерти во Хрватска на кои ќе настапи заедно...

Со бројни гости од среда стартува роденденска недела и Културно лето во Кисела Вода

24.06.2024 Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес одржа прес конференција посветена на 69-тиот роденден општина Кисела Вода, како и на традиционалното културно лето. Под слоганот, "69 години...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }