вторник 18 јуни, 2024

 „Хрватски гитарски квартет“ утревечер во Македонската филхармонија

Познати дела од класичната музика, до композиции од хрватски автори ќе изведе Хрватскиот гитарски квартет.   Утревечер, 28 мај 2024 година, во 20.30 часот, на големата...

Одбројуваме: 10 дена до стартот на Офф-фест

Дваесет и третото издание на нашиот најголем и најзначаен фестивал на музиката на светот ќе се одржи од 6 до 9 јуни во Националната...

Ема Попивода нѐ прошета во својот свет, во Аудиокултура 

  Интимниот концерт на Ема Попивода во културниот клуб центар "Аудиокултура" беше пролетно доживување кое (о)стави убав печат во рамките на општата претпразничната прослава на...

СЕЌАВАЊА: Ервин Бах и ТИНА Тарнер тоа беше љубов на прв поглед!

  Една година без Тина! На денешен ден минатата година нѐ напушти Тина Тарнер. Најголемата музичка кралица на сите времиња! Љубовната приказна на Тина Тарнер и Ервин...

На денешен ден 24 Мај 1956 година, се одржа првата Евровизија, победи Лис Асија

Лис Асија (3. март 1924 Руперсвил- 24. март 2018 Цирих) е швајцарска пејачка на шлагери и првата победничка на Песна на Евровизија, што се...

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на...

Во организација на Министерството за култура, а во рамките на културната програма за одбележување на традиционалната манифестација „Ден на светите Кирил и Методиј“, во...

Две нови изданија за Шарла Рекордс

Најновите две изданија на независната музичка издавачка куќа Шарла Рекордс се во вид на ЕР објави на двајца соло артисти: Сашо Митревски - И бол и...

Ема Попивода утревечер во Аудиокултура

Утревечер,  22 мај од 19.30 часот во скопскиот  клуб на културата и музиката Аудиокултура, свој концертна ќе има познатата уметница Ема Попивода, но во...

Концерт на Оркестарот на FAME’S Институт

Во среда на 23-ти мај 2024 (четврток) во 20 часот ќе се одржи концерт на младинскиот оркестар на Институтот FAME'S! На концертот, оркестарот FAME'S ќе...

Концерт на „Хрватски гитарски квартет“ во Македонската филхармонија

Платформата „За тебе“ организира настап на меѓународно познатиот „Хрватски гитарски квартет“ во Скопје. На 28 мај, во 20.30 часот на големата сцена во Македонската филхармонија,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }