вторник 18 јануари, 2022

Tијана Периќ ја претставува Македонија на светскиот сајбер фестивал “Јунајтед вижн”

На  новиот светски виртуелен забавен  фестивал ЈУНАЈТЕД ВИЖН, Република С. Македонија ја претставува младата Тијана Периќ со песната "Писмо". Ова е нов фестивал на кој...

Владимир Четкар со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец

Реномираниот џез мучичар, гитаристот Владимир Четкар и оваа година ќе ја почне со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец. Според програмата, Четкар...

Среќен 50. роденден МКЦ!

Денес МКЦ слави 50-ти роденден! Славиме уметност! Како најава за бурната програма за цела 2022 и квалитетно прославување на јубилејот, тимот на МКЦ подготвиеден...

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Вечерва концерт на Рамбо Амадеус онлајн од 20 часот

Вечерва, 26.12.2021 од 20 часот Рамбо Амадеус, заедно со Фајв Винетус, прави концерт во Комбанк салата во Белград. Вистински четиричасовен спектакл за оние фанови...

МРТВ објави Конкурс за прием на композиции за Избор на Песна на Евровизија 2022

Македонската Радио Телевизија објавува Конкурс за прием на нови, оригинални, необјавени, современи авторски композиции, од кои по пат на натпревар, ќе биде избран претставникот...

Рамбо Амадеус: “Зрел за пензија”!

Оние рамбовисти кои ќе бидат дел од концертот на 26 декември 2021 во Дом на Синдикати во Белград, или ќе следат онлајн, имаат задача...

Сашо Поповски Трио предизвика одушевеност на Сацз Џез Фестивал- Полска 2021

Кога во средината на Август 2021 го потврдив мојот концерт со промотерот од Сацз Џез Фестивал остана да лебди едно прашање, како при толку...

КИРЕ МИРЧОВСКИ: Не знам за “сѐ знам”, постојано учам и давам сѐ од себе!

Два албуми стојат во портфолиото на младиот музичар, автор, гитарист Кире Мирчовски, едниот со наслов Light (2018), другиот со наслов Инсанус (2020), кои ги...

КРАТОВСКИТЕ ТАМБУРАШИ: Ансамблот постои 111 години и идејата за филм за нас е благородна!

111 години постојат Кратовските тамбураши. Бројка која верувам секој ќе ја прочита по два пати, за да се увери дали добро прочита. Тоа е...

ГОРДАНА АДАМОВ, АЛИЈАС ЛЕПА ЛАНА: Ме нарекуваа Македонка, поради Коста Рацин!

Гордана Адамов. Една од најпопуларните пејачки во поранешна Југославија со бројни хитови и албуми, издадени за ПГП РТБ и Југотон.  Хит- песни, кои ја...

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }