среда 29 јуни, 2022

Во време на корона со Маргарита Христова – Експериментирање во кулинарството ми е главен...

Со Маргарита Хростова, естраден уметнтик од Битола секогаш е убаво да се комуницира и да се дружи, затоа што таа е позитивна, насмеана и...

Во Филхармонија симфониски концерт со пијанистот од Луксембург Франческо Тристано

Оркестарот на Филхармонија во четврток во 20 часот ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“ на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти -...

Утревечер во дворот на Министерството за култура-“Филхармонија на отворено“

Настаните “Филхармонија на отворено“ продолжуваат. Утревечер (среда)  со почеток во 20 часот, во дворот на Министерството за култура ќе се одржи камерен концерт на...

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот...

После овациите во Лондон и Њујорк македонскиот пијанист Симон Трпчевски вечерва ќе настапи во...

По Лондон и Њујорк, македонскиот а светски  пијанист Симон Трпчески заедно со  легендарниот виолинист Максим Венгеров, вечер ќе настапат на сцената на Филхармонијата во...

Есенски музички свечености- 25 години јубилеј „СВЕТА ЗЛАТА СЛАВИ“

Вечерва, 30 ноември (вторник) од 20 часот во Фоајето на Национална Опера и Балет ќе се одржи концерт на женски камерен хор "Св. Злата...

Розе Кадилак: 1000 возења!

Сабота, 2 април, МКЦ. Почеток: 17 часот 17 часот, плато МКЦ Дружба со основачите, водителите, соработниците и пријателите на „Розе Кадилак“ + преслушување на...

Вечерва во Филхармонија концерт на виолинистката Алена Баева

Филхармонија вечрва ќе одржи концерт на кој како солистка ќе настапи една од најдобрите виолинистки на светската музичка сцена – Алена Баева од Русија....

ИНТЕРВЈУ СО ВЛАДАН ДРОБИЦКИ: Џез музичар не е титула, тоа е начин на живеење

Владан Дробицки, тромбонистот и на некој начин предводник на составот "Сетстат" , веќе го гледаме и во улога на програмски директор на издавачката дејност...

21-23 aвгуст -10 издание на Д Фестивалот во Дојран

Десеттото издание на Д Фестивал оваа година ќе се одржи 49 дена подоцна од закажаните датуми односно од 21 до 23 август. „Оваа година ни...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }