вторник 18 јуни, 2024

Студентите на м-р Мојца Седеу ќе одржат концерт

Утре напладне, 26 декември 2023 година, во 12 часот, во просториите на Музичка Академија ќе се одржи концерт на Студентите по удирачки инструменти, од...

Магдалена Алексовска победи на Italian idol 2023 во Њујорк

Една од најталентираните македонски музички надежи Магдалена Алексовска, студентка на Вагнер колеџот во Њујорк, победи на натпреварот Wagner College Vocal Performance Faculty -...

Со маестралниот концерт во селото Секирник, почитувајќи ги корените на неговата мајка Симон Трпчевски...

Симон Трпчевски одржа концерт во струмичкото село Секирник во општина Босилово. После големите светски сцени тој го претстави проектот Македонисимо и пред публиката во...

Маестрален концерт на маестро Зубин Мехта во Македонска филхармонија

Аплаузи и овации на крајот од  концертот на врвниот светски диригент Зубин Мехта, кој го предводеше белградскиот симфониски оркестар, ансамбл кој предводи со својот...

Чест за културната сцена- Иво Погорелиќ за прв пат во Скопје, ќе свири со...

Скопје 21 април 2023 Изведба со млад оркестар, диригиран од млада диригентка, кој ќе го придружува светскиот маестро број еден Иво Погорелиќ,  утревечер, ќе значи...

Филхармонија реагира НУ „Оркестар за џез музика” да не биде сместен кај нив 

Вработените во Македонската филхармонија реагираат по повод одлуката на Владата новоформираната НУ „Оркестар за џез музика" просторно да биде сместена во Филхармонија. Нѝ испратија  петиција...

ВО ЧЕТВРТОК: Авторски концерт на Роџер Ино со оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, 23 февруари 2023 година, со почеток во 20 часот ќе се одржи концертот насловен „Седеф" на кој ќе биде изведена авторска музика...

ЕКСКЛУЗИВНО: Иво Погорелиќ за првпат во Скопје

-Од денес на официјалната страница на Маестро Погорелиќ, покрај Рим, Париз, Берлин, Минхен и уште многу други престижни музички центри во кои настапува стои...

“Раат” концерт на Емин Џијан

Во четврток,на 1 декември 2022, со почеток во 20 часот ќе се одржи концертот насловен „Раат" – авторски проект на композиторот Џијан Емин со...

Koнцерт во Филхармонија на 11 февруари- „Француски бакнеж“

"Француски бакнеж"  е насловен концертот кој ќе се одржи в петок, на 11 февруари, 20 часот. Диригент е Џијан Емин, а како солисти ќе...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }