вторник 18 јуни, 2024

Нековенциалното трио „Ана Кап трио“ од Франција со концерт во Филхармонија

 Неконевенционалниот музички состав од Франција „Ана Кап трио“ во сабота на 15 февруари во 20 часот во Камерната сала на Филхармонија премиерно пред македонската...

Во светот на младите-Средба со Никола Лекиќ студент по диригирање во Белград

Средбата со младиот талентиран Никола Лекиќ, студент по диригирање на Белградската Музичка Академија, ја имав во неговото родно Скопје, а поводот беше неговото присуство...

Охридско лето 2019- Вечерва концерт по повод 85 години од раѓањето на композиторот Зографски

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ ,вечерва  во црквата „Света Софија “ со почеток во 21 часот ќе се одржи концерт посветен на јубилејот,...

После овациите во Лондон и Њујорк македонскиот пијанист Симон Трпчевски вечерва ќе настапи во...

По Лондон и Њујорк, македонскиот а светски  пијанист Симон Трпчески заедно со  легендарниот виолинист Максим Венгеров, вечер ќе настапат на сцената на Филхармонијата во...

На 8 октомври електроакустичен концерт на Ана Пандевска и Билјана Камчева

На 8 октомври со почеток во 19 часот во Музејот на македонската борба ќе се одржи електроакустичен концерт со премиерна изведба на музика од...

„Поле за игра“, соло концерт на Казахстанската виолинистка Ајман Мусахоџаева во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт во четврток насловен „Поле за игра“ на која како солистка ќе настапи исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева од Казахстан....

Свечено затворање на фестивалот ЗЛАТНА ЛИРА 2021 со концерт и доделување на награди

Годинашното издание на фестивалот на музичките уметници „Златна лира“ свечено беше затворено во сабота, 30 октомври со концертот на виолинистот Владимир Костов и пијанистката...

Вечерва, 1 ноември: „Принчипеле” во Камерната сала на Филхармонија

Во вторник , на 1 ноември во 20 часот во Камерната сала на Филхармонија, концерт ќе одржи трио „Принчипеле". На програмата се Голдберг варијации BWV...

Концерт насловен “Сафи” овој четврток во Филхармонија

Скопје, 13.12.2022 Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе се одржи концертот насловен „Сафи" на кој како солисти ќе настапат...

Охридско лето -Духовна релаксација и емотивни бранувања на концертот на грчката гитаристка Елена Папандреу

Елена Папандреу, една од големите грчки гитаристки со меѓународна кариера, синоќа приреди романтична вечер на фестивалот „Охридско лето“. Инструменталниот виртуозитет и нагласените емотивни бранувања...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }