вторник 29 ноември, 2022

Во ЗАМП по ново се пријавува со аудио запис

Од 01.10.2022 година започна доставувањето на аудиозаписи, при што се овозможува на секој автор на лесен и безбеден начин да ги прикачи аудиозаписите на...

Флејтистите на “Аулос” со концерт во Гевгелија

  Во Гевгелија денеска , 3.10.2022, гостуваше квартетот флејтисти „Аулос“ од Скопје. Концертот беше одржан во Малата сала на Народниот театар, со почеток во 19.30...

“Брас Квинтет “во Софија

На 20 септември (вторник) 2022 со почеток од 19 часот во галеријата на КИЦ на Република Северна Македонија во Софија ќе се одржи концертот...

Ex MACEDONICUM настапија во Гевгелија

Вечерва, 5.септември, во Народниот театар- Гевгелија, љубителите на класична музика  имаат можност да го проследат Концертот на Класично камерно дуо EX MACEDONICUM, во состав на...

Стефан Миленковиќ со „Кармина Бурана“ вечер на „Охридско лето“

Светски познатиот виолинист, Стефан Миленковиќ и реномираниот ансамбл „Камерата Нови Сад“, вечерва ќе настапат на сцената Долни Сарај со изведба на уникатното дело „Кармина...

Јапонскиот композитор и пијанист Тампеи Накамура вечера на Скопско лето

Во рамките на културната манифестација „Скопско лето“ на 14 јули (четврток), со почеток во 20.30 часот, во Музејот на македонската борба концерт ќе одржи...

Свечено се отвори “Охридско лето” 2022

Синоќа, 12 јули 2022, свечено се отвори Шеесет и второто фестивалско издание на култното "Охридско лето", со грандиозен концерт на четворицата италијански тенори Алесандро...

Утревечер, свечено отворање на Скопско лето 2022

Скопје, 20 јуни 2022 Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори со концерт на „Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С...

Гала оперски концерт “Млади оперски надежи – Коста Трпков”

Студентите од студиската програма по соло пеење на ФМУ учествуваат на традиционалниот гала оперски концерт „МЛАДИ ОПЕРСКИ НАДЕЖИ – КОСТА ТРПКОВ“ со оркестарот на...

Во тек е натпревар на млади пијанисти

Во Гевгелија, се одржува 10 Меѓународен натпревар за млади пијанисти, во организација на пијанистот родум од Гевгелија, Глигор Гелебешев. И годинава, Меѓународниот натпревар за млади пијанисти...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }