вторник 29 ноември, 2022

“Трио пријатели” вечерва во Струмица 

9 јуни 2022 Вечерва е финалниот концерт на Струмица Класик Интернатионал Фестивал, на" Трио Пријатели" со настап на Георгиус Филаделфеев-тенор и пијано- Грција, Марија Јакимовска-флејта...

Дино Имери одржа концерт во Битола

10 мај 2022 Синоќа, во чест на 9-ти Мај, во Културен и информативен центар Битола се одржа свечен пијано концерт на маестро Дино Имери, во...

“Колорит на флејтата” концерт во Гевгелија

На 4 мај, 2022 година, во Малата сала на Народниот театар, Дом на култура „Македонија“- Гевгелија ќе биде домаќин на концертот „Колоритот на...

Koнцерт во Филхармонија на 11 февруари- „Француски бакнеж“

"Француски бакнеж"  е насловен концертот кој ќе се одржи в петок, на 11 февруари, 20 часот. Диригент е Џијан Емин, а како солисти ќе...

После овациите во Лондон и Њујорк македонскиот пијанист Симон Трпчевски вечерва ќе настапи во...

По Лондон и Њујорк, македонскиот а светски  пијанист Симон Трпчески заедно со  легендарниот виолинист Максим Венгеров, вечер ќе настапат на сцената на Филхармонијата во...

Владимир Четкар со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец

Реномираниот џез мучичар, гитаристот Владимир Четкар и оваа година ќе ја почне со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец. Според програмата, Четкар...

Научна средба со проф. д-р Александар Димитријевски и „Musica Viva за деца“ со дела...

Во рамките на одбележувањето на 55 години од своето основање Факултетот за музичка уметност продолжува со циклусот НАУЧНИ СРЕДИ со предавањето на вонр. проф....

Концерт „Уметничка соработка“ на Musica Viva на ФМУ

Концертот „Уметничка соработка“ во рамките на програмата Musica Viva како дел од одбележувањето на 55 години од основањето на ФМУ – Скопје ќе се...

 „Ритамот во себе“ – мултимедијален концерт за деца во Филхармонија

„Ритамот во себе“ е мултимедијална продукција за млада публика на возраст од 11 до 14 години која премиерно ќе биде изведена во сабота во 12...

„100 метрономи” овој четврток во Филхармонија

Овој четврток, 16.12.2021, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот „100 метрономи" кој ќе го води диригентот Габриел Бебешелеа, а како...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }