сабота 20 јули, 2024

Маестрален концерт на маестро Зубин Мехта во Македонска филхармонија

Аплаузи и овации на крајот од  концертот на врвниот светски диригент Зубин Мехта, кој го предводеше белградскиот симфониски оркестар, ансамбл кој предводи со својот...

Коскаров ја одушеви публиката во Света Софија

 Најубавите традиционални македонски бисери прозвучија како класични дела Македонски традиционални мелодии преработени уметнички како класични дела беа изведени на концертот што се одржа на...

“Филиз”, во четврток во Филхармонија

Овој четврток, 11 мај 2023 година, со почеток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Филиз" на кој како солистка...

Билјана Камчева ќе одржи концерт во Белград

Флејтиската и оперска пејачка Билјана Камчева неодамна одржа два успешни концерти во Демир Капија и во Велес. Таа наскоро, поточно на 12 мај 2023 година,...

Вечерва во Света Софија авторски концерт на Љупчо Коскаров на Охридско лето

Во организација на НУ Охридско лето а по повод Денот на македонскиот јазик вечерва, 5 мај 2023 година, со почеток од 20 часот во...

Концерт со маестро Шаровски и хорнистот Боштјан Липовшек

Концерт со маестро Шаровски и хорнистот Боштјан Липовшек     В петок, на 5 мај, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонска филхармонија ќе го изведе...

Поповиќ пред ЕФА: „Охридско лето“ е кодот на културата на Балканот

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ изминативе четири дена ги презентира успесите на фестивалот на Самитот на уметнички фестивали во Гирона, Шпанија во чии...

51.издание на „Мајски оперски вечери“ 

На 3 мај (среда) во Националната опера и балет ќе се одржи прес-конференција по повод 51. издание на меѓународниот фестивал „Мајски оперски вечери“ и...

“Аир” во четврток во Филхармонија

Овој четврток, 27.04.2023 година,  со почеток во 20 часот, оркестарот на македонската Филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Аир" на кој како солист ќе...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }