Во “Буква” се слушаше ПМЏ џез

167

Вечерва (1 октомври) во дворот на кафе книжара „Буква“ се одржа слушачка промоција на едно винилно издание и промоција на компакт диск.
Беа тоа винилот „Крај Вардарот Џез 1“ – компилација од повеќе автори, кои издаваат за дискографската куќа „ПМГ Џез“,со 8 композиции од: „Светлост“, „Кантон6“, „Сетстат“, „Филип Букршлиев“, „Јордан Костов Квинтет“, „Кобалт Код Јунит“, СД4 и хитот „Бела“ од Сетстат и Мирко Попов.
Со свој винилен диџеј сет се надоврза Игор Спироски, еден од најголемите џез ентузијасти во Скопје, а му се придружија со свои винил сетови и Дарко Јорданов и Мирко Попов.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.