Филм на неделата – Култниот „Gladiator“ (2000)

2439
Култнот филм „Гладијатор“ (2000)  е во врвот на најдобрите улоги на Расел Кроу но и еден од најдобрите снимени филмови воопшто.
Приказната за поранешнио Римски Генерал кој се втурнува во борба против криминалот и корупцијата на наследникот на  Римскиот императорот, после многу настани го носи во смрт и неговото семејство и себе си.
Режија на Ридли Скот, по сценарио на Давид Францони играат Расел Кроу, Жанин Феникс, Кони Нелсен и други…
„Гладијатор“ е филм, кој секогаш сакате да го гледате како да ви е прв пат.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.