30. мај- Кристофер Колумбо го почнал патувањето во кое ги открил...

30 мај е 150-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (151-и во престапна година ). Уште 215 денови до крајот на годината. 1498-мата година, 30...

Ѕвездата на „Игра на тронови“ Кит Харингтон на рехабилитација поради голем...

Ѕвездата на „Игра на тронови“ Кит Харингтон се пријавил во рехабилитациски центар во САД поради стрес по завршувањето на серијата. Американските медиуми денеска објавија...

Театарот за деца и младинци во месец јуни на фестивали...

Театарот за деца и младинци, во недела на 2 јуни, ќе биде гостин на театарскиот фестивал „СИЛЈАН ШТРКОТ" што се одржува во Прилеп, со...

„Црвенкапа „ од Велешки театар на отварањето на фестивалот „Силјан Штркот“...

Во петок, на 31-ви мај, во Народниот Театар „Војдан Чернодрински" во Прилеп, со почеток во 19 часот, Театарот „Јордан Х.К-Џинот", Велес ќе го отвори...

Живот во кафез- Вознемирувачки состојби во Зоолошките градини

Вознемирувачки информации за животот на животните во Зоолошката градина во Штип, деновиве се шират на социјалните мрежи. Пред некое време исто беше и за...

Љубовта нема граници -Хајди Клум трет пат пред олтар, овој пат...

Популарната манекенка Хајди Клум (45) и нејзиниот вереник, музичарот Том Каулиц (29) започнаа да се забавуваат во март минатата година, а се верија на...