понеделник 26 јули, 2021

Денеска во Струга се одржа Послание во чест на писателот – Петко Шипинкаровски

Денеска во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга во организација на Културниот центар „Бран“ - Струга и Меѓународната ревија за литература „Бранувања“ се...

Промоција и изложба на слики во КИЦ

Културно-Информативен Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани  на Промоција на книгата „ЗДИВ“ , и изложба на слики од Христо Петрески,...

LICENTIA POETICA СО СЛАВИЦА ЦВЕТКОВА-Ме повикаа да стихувам белите води на Масалница ...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Славица (Мијалко) Цветкова е пензиониран просветен работник, публицист, поет, прозаист и драмски писател за деца и возрасни. Родена е во...

LICENTIA POETICA со Зденка Валент Белиќ- Што знаеме ние воопшто?

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски  Зденка Валент Белиќ (1975) е поетеса и уредничка на списанието за книжевност и култура Нов живот (Nový život). Дипломирала словачки...

2021-Година во чест на Великанот на македонската култура Блаже Конески

2021 година, Генералното собрание на Обединетите нации, ја прогласи за меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната...

Интервју со Никола Русављевиќ-ПОЕЗИЈАТА НИКОГАШ НЕ ЗАМРЕЛА, ЛУЃЕТО СЕ ЖЕЛНИ ДА ЈА СЛУШААТ

 Разговорот го водеше: Филип Димкоски Никола Раусављевиќ е млад српски автор кој живее и твори во Нови Сад. Роден е во 1991 година во Кaрловац,...

Академикот и поет Ристо Василевски добитник на наградата „Франческо Петрарка“

Името на славниот италијански поет и хуманист Франческо Петрарка му е доделена на поетот и академик Ристо Василевски за неговиот голем придонес во светската...

Licentia poetica со Михајло Свидерски – На Божидар…..Едно езеро се полни на ќошот до...

Михајло Свидерски е автор е на три збирки поезија. Учествувал на повеќе поетски фестивали и читања, застапен е во домашни и странски книжевни списанија,...

Зoшто ‘Улица’ на Славко Јаневски е повест, а не роман ?,прашање кое го отворија...

Тркалезна маса насловена „Зoшто 'Улица' на Славко Јаневски е повест, а не роман?" беше организирана на 21-ви Октомври од страна на Фондацијата за унапредување...

Licentia poetica со Мирјана Стојановска- Денес, сите букви молчат…денес, сите како да кријат..

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Мирјана Стојановска е родена во Битола, во 1971 година. Дипломира на Филолошкиот факултет во Скопје, а магистрира на Педагошкиот Факултет...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }