четврток 1 октомври, 2020

Фестивалот Македокс 2020 продолжува со онлајн проекции на филмови до 20-ти септември

Со доделувањето на наградите на 26 август завршија проекциите на документарни филмови во Парк МКЦ и во летното кино на Кинотеката, но 11. Македокс...

Отворен повикот за онлајн-учество на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија 2020“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ го објави повикот со кој ги повикува сите ученици од средните и од основните училишта да се пријават...

23. Издание на Скопје филм фестивал почнува на 9 септември со проекцијата на филмот...

Вечерва (9  септември), во 19 часот во Кинотека на Македонија, ќе започне годинешното 23. издание на Скопје филм фестивал со проекцијата на отворено на...

БИТОЛА, ЗАЕДНО СО РИМ, БУСАН, СИДНЕЈ И УШТЕ 14 ДРУГИ ГРАДОВИ ДЕЛ ОД ВЕБ-СТРАНИЦАТА...

Битола е дел од новата веб-страница која ги поврзува 18-те градови од кластерот за филм од мрежата на креативни градови на УНЕСКО. Веб-страницата на мрежата креативни градови на...

Авторите на филмот „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ добија покана за членство во Американската академија за...

Авторите на „Медена земја“, режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и продуцентот и монтажер Атанас Георгиев, добија покана за членство во Американската академија за...

Почна снимањето на филмот Nosila je rubac črleni“- („Таа носеше црно марамче“)

Денеска во Хрватска почна снимањето на филмот „Nosila je rubac črleni“, („Таа носеше црно марамче“)  хрватско-македонска копродукција во режија на Горан Дукиќ. Ова е прв...
video

Најнови филмски остварувања-„Greenland” со Џерард Батлер

Објавен нов трејлер за филмот „Greenland” со Џерард Батлер во главната улога. Филмот е во режија на Рик Роман Вау, а сценариото го напиша...

Кино салите во САД се отвораат од 15 јули

Наjголeмиот киносинџир во САД, „Еј-Ем-Си“ деновиве најави дека ќе отвори поголем дел од своите киносали на 15 јули, на својата интернет страница. Како што пренесува...

АВТОРСКИ ПРАВА- Горјан Тозија бесправно го продавал филмот „Ослободување на Скопје„

Општото безредие во сите сегменти во животот на Македонија доведува и до големо безредие т.е. можност за противзаконско богатење на поединци кога се авторските...

МакеДокс го најави 11-тото издание под мотото „Слеј се со тишината“

МакеДокс, Фестивалот за документарен креативен филм, го најави своето 11-то издание кое треба да се одржи од 19-ти до 26-ти август.  Од МакеДокс велат дека...

Следете не

1,635FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести