среда 23 јуни, 2021

“Фросина“ и „Мирно лето“ во европската “Сезона на филмски класици“

Новите дигитално реставрирани копии на македонските играни филмови „Фросина“ (1952) во режија на Војислав Нановиќ и „Мирно лето“ (1961) на Димитрие Османли, ќе бидат...

Почна снимањето на краткиот игран филм „Северниот пол”

Почна снимањето на краткиот игран филм „Северниот пол” по сценарио и во режија на Марија Апчевска.Филмот е приказна за 16 годишна девојка која се...

Канскиот фестивал 2021 ќе се одржи од 6-17 јули

Канскиот филмски фестивал, кој минатата година  беше откажан поради пандемијата на ковид-19, годинава го поместува вообичаениот термин од мај во јули, со надеж дека...

Месец февруари со разновидна филмска програма во Кинотека на Македонија

Кинотека на Македонија  во текот на месец февруари ја продолжува својата програма со разновидна атрактивна филмска понуда. Од Кинотека најавуваат дека публиката ќе има можност...

Мира Фурлан југословенска глумица со светска кариера замина во вечноста

Во 65-та година од животот во Лос Анџелес почина актерката Мира Фурлан. Причината за смртта не е откриена, иако нејзиниот пријаел J. Michael Straczynski,...

Македонската актерка Сара Климоска е прогласена за Европска ѕвезда во подем

Македонската актерка Сара Климоска, една од ѕвездите на последниот филм на Милчо Манчевски „Врба“, е прогласена за Европска ѕвезда во подем и наградата ќе...

Филмскиот фестивал во Гетеборг – „Изолирано кино“ на островот Патер Ностер

Шведскиот филмски фестивал во Гетеборг ги поканува љубителите на филмот да се пријават за да поминат седум дена на изолиран остров со светилник, каде...

Доделени наградите на 11.Мобил филм фестивал

Филмот „Решетки“ (Bars) на младиот палестински режисер Валед Зеданеј ја доби наградата за најдобар филм „Ратка Илиевска-Лале“, што ја доделува меѓународниот фестивал на филмови...

Швајцарската драма „Хронофобија“ во кино „Милениум“ -хроника на невозможна љубовна приказна

Швајцарската драма „Хронофобија“ во режија на Франческо Рици е на реперторот на киното „Милениум“ во терминот од 16.30 часот. Филмот е со времетраење од...
video

30 години од мега популарнот романтичен филм Убава жена (Pretty Women)

Убава жена е Американска романтична комедија од 1990. година , во режија на  Garry Marshall, и сценарио на J. F. Lawton. Ѕвездите на филмот...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }