сабота 20 април, 2024

“Есенски базар“ во Скопје Сити Мол од 19 до 22 октомври

Утре (19 октомври), со почеток во 10 часот се отвора голем „Есенски базар“ во организација на Скопје Сити Мол и ќе трае до 22...

БИОДИВЕРЗИТЕТОТ И АВТОХТОНИТЕ СЕМИЊА-ВАЖЕН ЕЛЕМЕНТ ВО ЕДУКАЦИЈАТА ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА

На 9 и 10 октомври во Крушево, се одржа семинар насловен БИОДИВЕРЗИТЕТОТ И АВТОХТОНИТЕ СЕМИЊА-ВАЖЕН ЕЛЕМЕНТ ВО ЕДУКАЦИЈАТА ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА во...

В сабота ќе се одржат 23 Пелагониски културно-научни средби

На 14 октомври, в сабота, од 12 часот  во Новаци ќе се одржи дваесет и третото издание на Пелагониските културно-научни средби. За време на настанот...

ДЕТСКИ ГЛАСОВИ ПО ЧЕТВРТ ПАТ ВО РЕСЕН

Повторно во програмата на „Преспанскиот јаболкобер 2023"ќе се одржи четвртата поетска манифестација ДЕТСКИ ГЛАСОВИ 2023 со следната програма: *14 часот дружење на поетите и менторите...

ВКУСИ ЈА ТРАДИЦИЈАТА-НАЦИОНАЛЕН САЕМ НА ХРАНА И ПИЈАЛАЦИ

  На 7 октомври во Градскиот парк во Скопје, во 11 часот ќе започне Вториот национален саем на храна и пијалаци-информираат од Министерството за земјоделство...

СКОПЈЕ – Европска престолнина на културата 2028

Богатата програма под слоганот „Култура над поделба“ со која Скопје се претстави пред ЕУ го освои срцето на Европа. Одлуката беше соопштена  во Куќата...

СКОПЈЕ- Реконструкција на пешачките патеки во „ГРАДСКИ ПАРК”

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и директорот на ЈП Улици и патишта, Борис Настов,  извршија увид и обиколка на реконструкцијата на патеките во...

Инфо- Од утре повторно во употреба базенот на СЦ “Борис Трајковски“

  Базенот од Спортскиот центар „Борис Трајковски“,  повторно ќе биде во употреба од утре, 28 јануари. Инаку поради сериозен дефект на системите за греење базенот...

Директорот на МКЦ Русе Арсов си поднесе оставка

Директорот на МКЦ Русе Арсов, денес 30.12.2021 година, си поднесе оставка и испрати допис до медиумите кој го пренесуваме интегрално: Почитувани медиуми, МКЦ другари, МКЦ...

Дебата на тема „Климатското затоплување на Балканот: каква преобразба за градовите?“

Дебата на тема „Климатското затоплување на Балканот: каква преобразба за градовите?“, ќе се одржи в петок 10 декември 2021, во 18 часот, во хибридна...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }