среда 10 август, 2022

СКОПСКО ЛЕТО:”Танец” со концерт во Сули Ан

Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се одржи вокално инструментален концерт на НУ Ансамбл за народни игри и песни...

Занимливости за Македонија од содржините на Википедија

  Дали сте знаеле… Занимливости од содржините на Википедија: ... дека Моштенците се подгрупа на македонскиот народ која живее во јужниот дел на Р. Македонија и поголем број села во Егејска...

Во Крушево – Хуманитарен настан во чест на Точ

"Детска Насмевка за овој Свет” - хуманитарен настан во чест на животот и делото на Тоше Проески. Настанот ќе се одржи во амфитеатарот во спомен...

Стоечки овации на отворањето на Скопско лето 2022

43-то издание на Скопско лето, почна синоќа  21 јуни, со концерт на Европскиот креативен оркестар при Институтот ФАМЕ'С составен од музичари од неколку европски...

Утревечер, свечено отворање на Скопско лето 2022

Скопје, 20 јуни 2022 Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори со концерт на „Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С...

Влатко Стефановски, за првпат во Тирана

20 јуни 2022 Влатко Стефановски, легенда, светско, а наше во саботата вечер, за прв пат во својата богата кариера настапи во Тирана, Албанија. На сцената,...

ЕКСКЛУЗИВНО: Снимка од концертот на Марио Бионди во Скопје

Неодамна во Скопје по прв пат гостуваше италијанската ѕвезда со светска популарност Марио Бионди, кој направи фантастичен музички настан под отворено во Винарија Камник. Целта...

На 21 јуни почнува Скопско лето 2022 

43-то издание на Скопско лето, што ќе се одржи од 21 јуни до 30 јули ќе го одбележат околу триесетина настани – концерти, театарски...

Дац и Александар на фестивал во Софија

Дац и Александар ќе настапат со концерт пред публиката во Софија во рамките на фестивалот SoFest. Тие се дел од програмата на фестивалот кој...

Гала оперски концерт “Млади оперски надежи – Коста Трпков”

Студентите од студиската програма по соло пеење на ФМУ учествуваат на традиционалниот гала оперски концерт „МЛАДИ ОПЕРСКИ НАДЕЖИ – КОСТА ТРПКОВ“ со оркестарот на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }