Служба на Велики петок- најтешкиот ден во Христијанството

Велики петок е најтешкиот празник во Христијанството, затоа што тоа е денот кога Исус Христос бил мачен и распнат на крст на Ерусалимското брдо....

Куларт кујна – Посни сарми од лозов лист

За Велики четврток Ви предлагаме Посни сарми од лозов лист  Потребни состојки: -30-тина листови од лоза -1/2 кг ориз -Оригано, сол, кромид, магдонос Едноставно а вкусно се подготвуваат сармите од...

Современа комедија во МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC (Trastorno Obsesivo...

24. април-„Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“.

24 април е 114-иот ден во годината според григоријанскиот календар  (115-и во престапна година). Остануваат 251 денови до крајот на годината. 24.април 1184 г.п.н.е -...

Трибина за правата на животните

Центарот за интегративна биоетика при Филозофскиот факултет денеска организира трибина на тема „Етиката и правата на животните“, Предавачи на Трибината се:претседателот на Центарот за интегративна...

Вечерва изведба на балетската претстава „Шехерезада“

Мистична, елегантна и егзотична. Балетската претстава  работена по мотиви на приказните од „Илјада и една ноќ“ ќе ни ја раскажат балетските првенци Александра Мијалкова...