недела 19 мај, 2024

Промовирана монографијата за Ристо Стефановски

Во Драмски театар Скопје, вчера, 27 Март 2024 година, се промовираше „Монографијата Ристо Стефановски“, основачот на Драмски театар. Промоторка беше Искра Гешовска теоретичарка на...

Премиера на “Младоста последна умира”

Дали и колку е возможно независниот уметник да се вклопи во веќе поставената и општо прифатена норма за тоа што еден млад човек треба...

RIP- Со почит и тага за заминувањето на Мето Јовановски и Жарко Лаушевиќ

Тетарската и филмска сцена во светот, за два дена остана без двајца извонредни актери од овие наши екс Југословенски и Балкански простори. Беа и...

Костадиновска- Стојчевска и Крастев: Македонските и бугарските институции во културата ги афирмираат европските вредности

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и бугарскиот министер за култура, Крастју Крастев, денеска на Владата одржаа билатерална средба на која разговараа за досегашните односи...

Вечерва „Декамерон“ во режија на Мартин Кочовски го отвора 48. МОТ

Со претставата „Декамерон“, во режија на Мартин Кочовски на Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински вечерва во 20.00 во МКЦ се отвора 48 – то издание...

“Драги уметници” во Автокоманда

"Драги уметници", крими- комедија, едночинка напишана од Леонид Зорин. По повод Ден на општина Гази Баба, со огромно задоволство ја најавуваме репризата на претставата ,,Драги...

Хумористот Војче Китаноски замина во легендите

Погледнато низ историјата, кога станува збор за мажите кои, секој на свој начин, го промениле светот, несомнено тука се Никола Тесла, Волфганг Амадеус Моцарт,...

Четири македонски сценаристки дел од тимот на проектот “The East Side of the Stage”

Четири македонски сценаристки и креативки Ева Камчевска, Весна Куслеска,  Валентина Ѓоргиевска Парго и Тања Кузманоска успешно учествуваа на културната манифестација 4.TEMPORA/CONTEMPORA, во рамките на...

Во Прилеп започна четвртиот фестивал за деца „Силјан Штркот“

Со изведбата на претставата за деца „Тоби “ на Театарот за деца и младинци Скопје, денеска во Прилеп, започна четвртиот фестивал за деца „Силјан Штркот“....

Прилеп е подготвен да го врати театарот дома на 57. МТФ „Војдан Чернодрински“

Десет претстави во официјалната програма, пет во независната, тркалезни маси, програма за деца, автор во фокус – ова е дел од програмата на 57. МТФ „Војдан...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }