понеделник 28 септември, 2020

Интервју со Петар Мирчевски за 40-те години актерство-Имам се, 170 премиери, 30 филмови, само...

Петар Мирчевски! Славен актер. Денес одбележува 40 години професионална актерска кариера и исто толку години на штиците што живот значат, во Битолскиот народен театар....

Мега интервју со актерот Борис Чоревски – Останувањето во Битола ми донесе голема кариера

Интервјуто со Борис Чоревски, актерската битолска  легенда, во овие жешки летни денови , го направи Валентина Ѓоргиевска- Парго, а тој средбата ја започна со...

Интервју со Иван Јерчиќ, директор на Битолски народен театар- Ќе твориме театар, се додека...

Интервјуто со Иван Јерчиќ, директор на Битолски народен театар, за kulart.mk  го направи новинарот Валентина Ѓоргиевска -Парго В.Г. Парго- "Да се биде  или? " на...

Интервју со Зорица Нушева, актерка – Ни требаат повеќе хероини како Петрунија!

Интервју  на Валентина Ѓоргиевска - Парго  со Зорица Нушева, за www.куларт.мк. Филмот е уште едно силно тематско откровение. Детектор на вистина. Насока по која се...

Почина актерката Билјана Беличанец- Од театарот до вечноста

Денеска јавноста во жалење ја прима веста за прераното зaминување на актерката Билјана Беличанец, која вчeравечер била најдена мртва во стан во центарот на...

Со „Крал Иби„ на Драмскиот театар од Скопје се затвора “Битола Шекспир Фестивал”-2019

Од Битола за куларт.мк , Валентина Горгиевска-Парго Претставата "Крал Иби" на Драмскиот театар од Скопје, вечерва го затвора седмото издание на фестивалот „Битола Шекспир Фестивал“,...

Интервју со Теа Беговска -Го избрав потешкиот пат, но задоволството е поголемо   

"Јас сум актер човек" е претстава која го открива талентот на младата режисерка Теа Беговска. Во неа играат младите и талентирани актери Надица Петрова,...

Интервју со Каро Балијан театарски режисер од Ерменија- Чест е да се игра Шекспир,...

За време на годинешниот, седми по ред, Битола Шекспир Фестивал (23-28 јуни)  се сретнавме со специјалниот гостин на фестивалот, ерменскиот актер, театарски режисер ...

Утре почнува – Битола Шекспир Фестивал 2019

Вo Битола по 7-ми пат ќе се случува епско патување со Интернационалниот Шекспир Фестивал, оваа година под мотото: „....И на крајот вистината ќе се дознае„....„...

54.издание на Фестивалот „Војдан Чернодрински„ во Прилеп, со осум претстави и многу новини

Осум претстави на македонските театри ќе бидат во официјалната конкуренција за награди на годинашниов, 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински" . Фестивалот ќе донесе и...

Следете не

1,633FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести