четврток 29 февруари, 2024

Македонска филхармонија со уште еден концерт на отворено-„Љубов и револуција“

По фантастичниот прв концерт „Ну погоди“ кој го проследија илјадници вљубеници во музиката од најразлични генерации, следува премиерна изведба на вториот концерт во рамки...

“Ну погоди„ – во Градскиот парк со Македонска филхармонија донесе будење на спомените кај...

Македонската филхармонија и годинава ќе ја заврши концертната сезона со концерти под отворено небо. Вчеравечер Градскиот парк во Скопје, беше место каде се слушнаа...

Во јуни Македонската филхармонија со концрти на отворено

И годинава, следејќи ја традицијата, на крајот од сезоната Филхармонија излегува  надвор од стандардната концертна практика. На 23 и на 29 јуни, Филхармонија ќе реализира...

Lisa Gerard позната како автор на музиката од култниот „Гладијатор“ доаѓа во Скопје

Вокалистката и музичар Лиса Герард, наградена со „Златен глобус“ за музиката во филмот „Гладијатор“ и нејзиниот последен проект на кој соработува со уникатниот женскиот...

Уште една голема музичка ѕвезда во Скопје – Андре Риу со концерт вечерва во...

Популарниот диригент и виртуоз на виолина, Андре Риу, познат како „современ крал на валцерот“, дојде со својот 60-член оркестар „Јохан Штраус“ и со уште...

„Виолин Фест“ со седмо издание во Македонска Филхармонија

На 12.06.2019 со почеток во 20.00 во камерната сала на Македонска Филхармонија, ќе се одржи седмиот по ред концерт на млади виолинисти ,,ВИОЛИН ФЕСТ". На...

Фатумата Дијавара вечерва на „Оффест“- Преку музиката и актерството горда на своето африканско наследство

Африканската дива Фатумата Дијавара вечер во Македонската опера и балет ќе има концерт во рамки на 18. издание на „Оффест“. На светската музичка  сцена се...

„Звукот на идната генерација“ – концерт на Македонска Филхармонија

Следејќи ја традицијата, и годинава Македонската Филхармонија, ќе одржи концерт на кој како солисти ќе настапат талентирани студенти од државните факултети за музика во...

Единстениот „English man” – „ Стинг“ , вчеравечер професионално пред скопската публика

Вчеравечер 2. јуни 2019 та година беше среќен и еуфоричен ден за Македонците. Најнапред во приквечерието големата победа на Ракометниот клуб „Вардар„ ја покрена...

Македонска филхармонија – „По патот на Фаринели„

Славниот контратенор Јуриј Мињенко од Украина, доаѓа во Скопје кој на 16 мај, во четврток, со оркестарот на Филхармонијата и маестро Борјан Цанев зад диригентскиот пулт, ќе...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }