вторник 25 јуни, 2024

“Некст Тајм” на Античкиот театар

На 30 ти јули во Античкиот театар во Охрид заеднички концерт ќе оддржат моментално најактуелните македонски звезди, групата Некст Тајм и Лозано. Влезниците за овој...

Андреа со нова песна од Масевски – “Close to the Sun”

По настапот на Евровизија, во мај во Торино, и успехот што евровизиската песна "Circles" го постигна кај своите домашни и евровизиски обожаватели,...

Американски и австриски музичари на “Скопско лето 2022”

Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 "вечерва 7 јули ќе се одржи концерт на хорот „THE HARVARD KROKODILOES“ - САД. ...

Вечерва концерт на “Џим Политис квартет “

Концертот на „Џим Политис Квартет“ ќе се одржи на 6 јули, со почеток од 21 часот, на платото на „Ист Гејт мол“. Џим Политис е...

Нов хит на “Суперхикс” насловен „Крута“

"Суперхикс" банда инструментале - бенд кој речиси 30 години ја пишува македонската музичка историја, го објави својот нов сингл насловен „Крута“. Синглот е снимен во текот на месец јуни...

 На 4 јули почнува “Гевгелиско културно лето 2022”

Топлото лето на гевгеличани во наредниот период што следува, ќе биде исполнет со можност за посета на културни активности од областа на различни видови...

Музика од Бранџолица, изведена во Тирана

Македонскиот културно - информативен центар во Тирана, синоќа ги претстави „Woodwind quintet Phil-harmonic Five“ од Скопје. Во несекојдневна и пријатна атмосфера, во Гранд Паркот...

Во Крушево – Хуманитарен настан во чест на Точ

"Детска Насмевка за овој Свет” - хуманитарен настан во чест на животот и делото на Тоше Проески. Настанот ќе се одржи во амфитеатарот во спомен...

Стоечки овации на отворањето на Скопско лето 2022

43-то издание на Скопско лето, почна синоќа  21 јуни, со концерт на Европскиот креативен оркестар при Институтот ФАМЕ'С составен од музичари од неколку европски...

Утревечер, свечено отворање на Скопско лето 2022

Скопје, 20 јуни 2022 Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори со концерт на „Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }