понеделник 25 септември, 2023

Почна серијата концерти од музичкиот проект „Македонијо во срце те носиме“

Со Бојана Скендеровски - Ние пејачите  со песна го браниме своето! Серијата концерти на музичкиот проект „Македонијо, во срце те носиме“ почна во Штип на...

Доаѓа битолскиот Џез фактори!

Уште еден фестивал од големо значење за македонската културна сцена, го најавува своето најново, шесто издание. Jazz Factory Festival- Битола! Ќе се одржи од...

СЕ ОГЛАСИ ЗЏМ: Треба синергично да соработуваме и заедно да создаваме културни вредности со...

Скопје, 3.04.2023 година По неодамнешната реакција на Македонска Филхармонија и петицијата потпишана од 108 вработени, со која се бара НУ „Оркестар за џез музика” да...

Ливерпул под полна пареа се подготвува за Евровизија 2023

Се приближува претстојното 67-мо издание на Изборот за песна на Евровизија., на кое ќе учествуваат 37 европски земји и Австралија. Ќе се одржи во...

Огнено крштевање на Натали Зарин- газела со кристален глас!

Скопје, 28.03.2023 година Натали Зарин е име кое треба да го запаметите. Таа е од Штип. Дипломирала под менторство на маестро Борис Трајанов. Настапила...

Младата вокалистка Натали Зарин во „Станица 26“

По настапите во САД и Франција уникатно музичко патување со младата вокалистка Натали Зарин во „Станица 26“. На 28 март (вторник), со почеток во 21...

RIS FLOWER со фантастична преработка на легендарната “Сите мои слики” од “Ареа”

Со доаѓањето на пролетта доаѓа ново, комплетно освежување на македонската музичка сцена. Во пресрет на мајската промоција на новиот албум, Ris Flower за прв...

Иницијативата на ЗЏМ се оствари, ќе се формира „Оркестар за џез музика“

Скопје, 22 Март 2023 Владата на вчерашната седница донесе одлука за основање национална установа „Оркестар за џез музика во Република Северна Македонија“ – Скопје чија...

“Марија Димитријевиќ квартет” на 9. Март во Аудиокултура

Четврток, 9.Март, "Марија Димитријевиќ квартет" ќе музицира во скопскиот концертен клуб Аудиокултура, новата музичка мека на современите македонски музички уметници. Џез, варијации на џез,...

Иги Ман сними песна, со која го најавува албумот во чест на својот незаборавен...

Младиот повеќестран уметник Игор Станоевски, алијас Иги Ман сними нова песна за радио промоција, со најава со која го привлече вниманието, а го поврзува...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }