среда 8 февруари, 2023

Почнуваат Есенски музички свечености 2022

*** 4 ноември петок -Фоаје на НОБ 20.30 часот Концерт на Камерен оркестар „БА-РОК“ Климент Тодоровски, Јане Бекевски – виолини, Марија Георгиева – виола, Кирил Јосифов –...

„Foolish Green“ вечерва во МКЦ

Вечерва, 9.12.2021, со почеток од 21 часот во МКЦ, сала Фросина ќе се одржи концерт на „Foolish Green“. По неколку годишна пауза, бендот е во погон...

Lisa Gerard позната како автор на музиката од култниот „Гладијатор“ доаѓа во Скопје

Вокалистката и музичар Лиса Герард, наградена со „Златен глобус“ за музиката во филмот „Гладијатор“ и нејзиниот последен проект на кој соработува со уникатниот женскиот...

“Суперхикс” со “Добар човек”

Суперхикс Банда инструментале ја промовираа новата песна „Добар човек" Суперхикс го промовираа својот нов сингл со наслов "Добар Човек" и анимиран видеоспот авторско дело на...

Бразилскиот џез гитарист Адриано Триндад настапи во Битола

  17.10.2022 Битолчани се  познати љубителни на сонце и добро кафе. Во вчерашното неделно попладне и музички додаток. Имено во организација на КИЦ - Битола со...

“АнтиарТ” со нова песна и спот

Деновиве, на YouTube (ЈуТјуб) каналот на бендот АнтиарТ беше објавена втората песна, која ќе се најде на нивниот втор албум. Песната насловена "Вера" доби...

“Кога љубов имам”- нова песна на Горан Папаз

"Кога љубов имам"е насловот на новата песна на Горан Папаз. "Песната "Кога љубов имам" е работена заедно со продуцентот и композитор Гоце Симоноски а...

Музичарите од Ротердамската филхармонија ја изведоа „Ода на радоста“ од нивните домови

Музичарите од Ротердамскиот филхармониски оркестар, кои поради пандемијата на коронавирусот останаа во својот дом, успеаа да ја изведат виртуелно Бетовеновата деветта симфонија „Ода на...

ОФФЕСТ 2021 НЕ ПРОШЕТА ПО СВЕТОТ-Македонија до Камерун, до Бразил, до Португалија, до Шпанија,...

Скопје, 14 ноември 2021 Синоќа заврши 20- тото издание на фестивалот "Оффест", единствениот кај нас кон нуди голема шареноликост на музички жанрови, разни гости и...

ЕВРОВИЗИЈА 2022: Андреа ја пее Circles во Тел Авив

(фотографијата е позајмена од нејзината фан страница) Тел Авив,7 април 2022 Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска со својот евровизиски тим, е во Тел Авив,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }