сабота 30 септември, 2023

ВИДЕО: Сашо Поповски трио на Сацз фестивал во Полска

Сашо Поповски Трио, во состав: Сашо Поповски (гитара), Иван Бејков (контрабас) и Бартош Старомиејски (тапани, како брза замена за Виктор Филиповски) во септември гостуваа...

ОД МОЈ АГОЛ: Тројцата Величествени!

Да не беше Ковид- карантинот, немаше да дознам дека сум пропуштила шанса за дует со Оливер Драгојевиќ, дури тогаш средувајќи ја фонотеката најдов снимка...

ДАРКО ГРОЗДАНОВСКИ: Момче за сѐ!

Дарко Гроздановски (1999) е роден во Битола. Од мала возраст покажува интерес и талент за музика. На свои шест години се запишува во Основното...

Концерт и албуми по повод 35 години музичка кариера на Горан Таневски -Мизар

Горан Таневски – фронтмен на Мизар и еден од највлијателните вокали на Југословенските простори, по повод 35 години од својата кариера издава три нови...

Концертот “Севда” во четврток во Филхармонија

Овој четврток, 16 февруари 2023 година, со почеток во 20 часот оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на...

Евровизиската приказна продолжува во Тел Авив -Евровизија 2019

Евровизијата е најголемо светско музичко шоу Отсекогаш Евровизијата е предизвик за пеачите, авторите, телевизиските куќи кои учествуваат, земјите и Евровизиските фановите. Тоа е Европско и...

Штиклирано и “Трансилванија Џез Фестивал 2022”: “Сашо Поповски трио” со брзи чекори кон европските...

Во рамките на европската турнеја за албумот Fallen Land 2022, кој започна во месец април, и до денес се реализираа концерти и мајсторски класови...

Музичарите од Ротердамската филхармонија ја изведоа „Ода на радоста“ од нивните домови

Музичарите од Ротердамскиот филхармониски оркестар, кои поради пандемијата на коронавирусот останаа во својот дом, успеаа да ја изведат виртуелно Бетовеновата деветта симфонија „Ода на...

Утревечер, свечено отворање на Скопско лето 2022

Скопје, 20 јуни 2022 Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори со концерт на „Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С...

КИЦ Битола: Концерт во сеќавање на професорот Пеце Митревски

КИЦ Битола продолжува со продуцирање и презентирање на исклучителни културно- образовни настани, и најавуваат: -Пред нас е богата програмска недела, која започнува вечерва во Свечената...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }