сабота 25 мај, 2024

Kidsquare само за деца-Филмови, игри и забава за деца преку платформата Cinesquare

Македонската стриминг платформа Cinesquare за најмладите корисници воведи ново возбудливо искуство – Kidsquare за деца во возраст од 6 до 12 години. Почнувајќи од...

Денеска е Велики Петок

Велики петок или Велипеток- ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на спомнувањето на...

Распишани конкурсите за државните награди „11 Oктомври“ и „22 Ноември“

Скопје, 30.04.2924 Денеска распишани се конкурсите за државните награди „11 Oктомври“ и „22 Ноември“ за 2024 година. Со државната награда „11 Октомври“ се...

Македонија во тага: Нѐ напушти легендарниот менаџер Велибор Џаровски Џаро!

Скопје 25 април 2024 година По кусо боледување, на 75 години во Скопје почина Велибор Џаровски- Џаро најпознатиот и најхаризматичниот менаџер во поранешна Југославија,...

ЗАНИМЛИВОСТИ: Хокејот потекнува од игрите на британски војници и доселеници во Канада…

Хокеј на мраз или скратено само хокеј, е екипен спорт кој се игра на мраз, во кој лизгачите користат дрвени или композитни палки за...

Една четвртина од младите се загрижувачки пречесто на социјалните медиуми…

Скопје, 18.04.2024 Мнозинството млади луѓе ги одбираат Инстаграм, Фејсбук и Јутуб како најинтересни за следење вести, а вестите за образование, наука и технологија им се...

Годишен извештај на АлоБушавко

16.04.2024 година, Скопје На конференцијата за медиуми одржана во Центарот за социјални претпријатија, тимот на Ало Бушавко телефонот за деца и млади...

Втор циклус на повикот на УНЕСКО, Британскиот совет и на Италијанската агенција за развојна...

Министерството за култура и Националната комисија за УНЕСКО на Република Северна Македонија информираат за вториот циклус на повикот на УНЕСКО, Британскиот совет и на...

Занимливости: Дали знаевте дека “Рагби е хулиганска игра за мажи”

(Римскиот политичар Цицерон (106-42 п.н.е.) го опишал случајот на еден човек кој бил убиен додека се бричил кога топката била шутната во берберница...) Ѕирнавме на...

“Меѓаши” со извештај за работата на АлоБушавко за 2023 година

На 16 април 2024 година ќе се одржи прес конференцијата на која ќе се промовираат наодите од работата на АлоБушавко - телефонот за деца...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }