понеделник 26 октомври, 2020

Дали оваа недела ќе почнеме да го имаме редовниот и потребен ритуал, пиење кафе...

На денешната владина седница чиј почеток е најавен за 16:00 часот, се очекува да биде донесена одлука за почеток на работата на угостителските објекти...

Со нов протокол за движење: Од денеска скопската зоолошка градина отворена за посетители

Убава вест најмногу за децата.Тие  од денеска повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Taa ќе...

25 мај – За една југословенска младост

  Секоја генерација  има своја младост, која останува нераскинлив дел од неговите спомени до крајот на животот. Генерациите на 50/60/и 70-тите години од сега минатиот...

Медената Атиџе повторно сама со своите пчели- ветувањата од власта паднаа во вода

Медената Атиџе, главниот лик на нашиот најуспешен филм „Медена земја„ , го освои Холивуд, ги освои срцата на милиони луѓе на светот и затоа...

24 мај- Ден на големите просветители и учители светите Кирил и Методиј

Ден на светите солунски браќа Кирил и Методиј е државен празник во Македонија на 24 мај , во чест на Светите Кирил и Методиј,...
semejni vrednosti

Современото семејство пред многу предизвици и дилеми

Семејните вредности како израз, означуваат низа од содржини кои го потенцираат  функционирањето, развојот и опстојувањето на едно семејство. Во последните години кај нас е...

12 мај – Меѓународен ден на медицинските сестри и одбележување на 200 години од...

Со бескрајна почит, пишува Елизабета Настеска од ЗМСТАС - ЗА НАС до Флоренс Најтингел, првата медицинска сестра по повод нејзината 200-та годишница од раѓањето Почитувана Флоренс! Оваа година...

Медитерански градини – Предизвик за убав хортикултурен простор

Многу книги се напишани за медитеранските градини. Една од основните карактеристики на медитеранските региони е разновидноста на микроклимата во помали области. Понекогаш е доволно...

Важни совети како да одгледувате домати во градина или на тераса

Честопати е желбата да се одгледуваат домати и во градина но и на тераса во ограничени просторни услови. Доматот е привлечен зеленчук ,затоа што...

Скопје сеуште без реaлизација на активности за хуман пристап и згрижување на уличните кучиња

Пред повеќе од една година  град Скопје ја презеде иницијативата да го затвори нехуманиот стационар „Вардариште“ и одлучи објектот да прејде во надлежност на...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести