среда 21 октомври, 2020

5G – закана за човештвото и технологија кој ги погодува најранливите категории на граѓани?

Иако после минатогодишната најава на Телеком подржана од актуелнава Влада, имаше низа реакции и  отпор за воведување на 5G технологијата, сепак вчера јавноста беше...
video

Ретро медиуми- Кога за децата светот имаше осум страни

Ретро продукција за деца, серија „Светот има осум страни“ Осврт на М-р Татјана Гогоска „Од небо ко да е слезено, од капка роса испарено, со цут...

Разубавите го вашиот балкон со ВРБЕНА едно е најубавите пролетни цвеќиња

Вербената (лат. Verbena officinalis) е цвеќе на кое едноставно не можете да останете рамнодушни. Тие се едни од поубавите балконски цвеќиња. Водат потекло од...

Топ интервју- За оние кои не можат без љубов, од која чуда се случуваат!

Топ интервју- За оние кои не можат без љубов, од која чуда се случуваат! Разговаравме со Daisy Family Rescuе, организација која се занимава со помош,...

Ретро приказни – Скопје пред земјотресот, Скопје после тоа , Скопје после 2014

Многумина од постарите велат, дека не мрднале од Скопје во својот 70-80 годишен живот како место на живеење, а како да живееле во три...

Куларт избор на пролетно цвеќе – Божур

Многу видови на дрвја ги надживуваат оние кои ги садат, но многу малку има цвеќиња со толку долг животен век а таков е Божурот...

Магијата на плетењето- Зошто треба да се придружите на нашата работилница за зен плетење

Магијата на плетењето - Моето тивко време за зен плетење Пишува, Д-р.Елица Перчинкова Како една случајна објава ми помогна да реализирам дамнешен сон, да го споделам...

Хортикултура – Како се одгледува босилек и кои се неговите позитивни страни?

Босилекот е нискорастечко медитеранско растение, кое се одгледува во региони со потопла клима. Потекнува од Иран, Индија и други тропски региони на Азија, и се култивира...

1. јуни Меѓународен ден на детето -Добротворен Базар на Амбасадите во Македонија

2019 Добредојде Македонија - Welcome Centre  во соработка со Амбасадите во Република Македонија и оваа година ќе го одржат Традиционалниот добротворен  базар 2019, по...

Јовче Петковски, професор по музика и автор – Не дозволувам оваа состојба да влијае...

Со Јовче Петковски професор по музика, хармоникаш и автор, запис направи Валентина Ѓоргиевска-Парго Како го поминувам времето во карантитн? Ги почитувам мерките на Владата и искрено...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести