среда 10 август, 2022

ГЕВГЕЛИЈА: “Поддај рака и промени живот- Стани згрижувач!“

На 7 јуни, 2022 година (вторник), по повод Меѓународниот ден на згрижувачките семејства, пред платото на Народниот театар- Гевгелија, со почеток во 19...

Тројца основци наградени за најдобар концепт за видео игра за животната средина во рамки...

Осмооделенецот Матеј Цветковски од Радовиш е добитник на прва награда за изработка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“ во...

ДЕВЕТ знаци кои покажуваат дека вашето куче ве сака

Лугето ја доживуваат прегратката како знак на наклонетост, но многу од кучињата не го сакаат тоа. Гушкањето на кучињата може кај некои од нив...

Важни совети како да одгледувате домати во градина или на тераса

Честопати е желбата да се одгледуваат домати и во градина но и на тераса во ограничени просторни услови. Доматот е привлечен зеленчук ,затоа што...

Доделени награди на првиот годишен Самит на Национална платформа за женско претприемништво

Скопје, 20 ноември 2021 Вчера во текот на вториот ден од одржување на Самитот за женско претприемништво 2021, беше презентирана целосната Програма на овој голем...

МКЦ повик – 50 години МКц

Во тек е конкурсот за избор на идејно-графичко решение за визуелно обликување на програмите и активностите на МКЦ во 2022 година – со цел...

Daisy Family Rescue-Саботна забава за бездомните крзнени другарчиња

Aко сте од оние што навреме ја планирате саботната забава а патем сте љубители на крзнени миленици и сте хумани, оваа сабота Daisy Family...

Пулсот на мастилото- Повик за праќање на хорор или паранормални активности.

Блогот Пулсот на мастилото распишува повик за праќање на хорор вистински случувања или паранормални активности за кои сте слушнале или доживеале во форма на...

Италијанскиот амбасадор ја посети библиотеката во Охрид

Италијанскиот амбасадор во Република Северна Македонија, Андреа Силвестри на покана на директорот на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Орид м-р Милчо Јованоски, деновиве...

Новогодишна изложба на Детската работилница при Пионерски дом

Денеска (23 декември, 2021 година), во Малата сала на Пионерскиот дом, со почеток во 18.30 часот, ќе биде отворена Новогодишната изложба на Детската работилница...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }