Горјан Петревски  – Творештво како ода на животот

Јас имам обичај да кажам за Горјан дека е сѐ уште најмладиот и најчитаниот професионален писател за  деца и млади кај нас. А деновиве...

Врачена наградата „Роман на годината“ на Николина Андова Шопова

Вчеравечер во Културно-информативниот центар во Скопје, беше врачена престижната книжевна награда „Роман на годината“ за 2018, што ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“ последниве две...

ДЛУМ со стари и нови проблеми – И покрај се, најавува...

Според најавата на Филип Фидановски, новиот претседател на ликовната асоцијација, на  вчерашната прес-конференција, овој месец ДЛУМ ќе реализира две изложби во изложбениот простор на...

Забава -Како до најлесно согорување на калории

Овој рекламно-забавен спот снимен во Шпанија предизвикува многу смеа и забава кај гледачите, а дава убава идеја како да го направите согорувањето на калории...

“Недела на австралиски филм„ во Битола

Вечерва, со проекцијата на филмот „Црвениот пес“ (добитник на 11 награди и 15 номинации, меѓу кои и наградата за најдобар филм на ААСТА), Амбасадата...

Почина актерката Билјана Беличанец- Од театарот до вечноста

Денеска јавноста во жалење ја прима веста за прераното зaминување на актерката Билјана Беличанец, која вчeравечер била најдена мртва во стан во центарот на...