четврток 13 јуни, 2024

Второ издание на книгата “Суво мастило“

19.02.2024 Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, деновиве го објави второто издание на романот „Суво мастило“ на македонскиот писател Владимир Илиевски. Романот беше финалист...

ЕК извештај: Новинарите се повеќе напаѓани и изложени на самоцензура…

Општиот контекст останува поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите и покрај сериозните наоди кои се дел од овој извештај....

Вечерва концерт на Трио Долче

Во Музејот на македонската борба вечерва, 17 ноември 2021, од 20 часот, концерт ќе одржи Трио Долче, во рамките на „Есенски музички свечености 2021“ Билетите се...

ЗАВРШИ СЏФ 2021: Џезирање, за паметење!

Спуштени се завесите на 40. издание на славниот Скопски џез фестивал, за кој додека траеше објавивме текстови под следниве наслови "Џезот- на џезерите!", "...

СЏФ 2021: Довидување џезери, вратете се пак!

Има два начини како да освоиш џез публика- со весел концерт на класичен џез репертоар, или со импровизации за да оставиш впечаток на "поразличен"....

Инфо- Театар „Комедија“ објави конкурс за избор на комедија од македонски автор

Театар „Комедија“ – Скопје објави конкурс за избор на комедија од македонски автор со цел да се стимулира жанрот комедија и да се промовираат...

ИЗЛОЖБИ: Утре се отвораат “Париски рефлексии II”

Скопје, 8 Март 2023 Националната галерија во соработка со Францускиот институт во Скопје, во рамките на одбележување на Меѓународниот ден на Франкофонијата, со особено задоволство...

Од 22 до 28 септември: Европски денови на културното наследство 2021

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Во соопштението за медиумите на Советот на...

“Света Злата слави” на 2 декември во НОБ

Женскиот хор Света Злата Мегленска својот славенички концерт по повод 25 години постоење ќе го одржи утревечер, Втори декември 2021, во фоајето на НОБ...

Последниот лист гитарист од Даниела Петровска -листот ѝ пркоси на ефемерната смрт-

На 27.12.2023 г. во 12.00 часот во Малата сала на Центарот за култура – Битола се одржа промоција на книгата за деца и млади...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }