сабота 20 јули, 2024

ПО ПЕТОК, ВО НУБ : „Архиви на невидливите: Жените од македонското минато во печатот...

Во петок, 29.10.2021, со почеток од 13 часот, во НУБ „Св. Климент Охридски" – Скопје, Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК) ќе...

ТИЈАНА ПЕРИЌ, ПЕЈАЧКА И ПИЈАНИСТКА: Се препуштам целосно на светот на музиката!

Младата скопјанка ТИЈАНА ПЕРИЌ, која се истакнува со убавина и музички талент, неодамна и се претстави на јавноста со својата прва песна. *ТИЈАНА, Вие...

Вечерва концерт на Трио Долче

Во Музејот на македонската борба вечерва, 17 ноември 2021, од 20 часот, концерт ќе одржи Трио Долче, во рамките на „Есенски музички свечености 2021“ Билетите се...

Доделени наградите на интернационалната онлајн поетска манифестација “Сплоти се Македонијо”

И оваа година многу успешно се реализираше интернационалната онлајн поетска манифестација "Сплоти се Македонијо", вели продуцентот Симе Младеновски. -Беше макотрпно но успешно, има пристигнато над...

Последниот лист гитарист од Даниела Петровска -листот ѝ пркоси на ефемерната смрт-

На 27.12.2023 г. во 12.00 часот во Малата сала на Центарот за култура – Битола се одржа промоција на книгата за деца и млади...

Вечерва „Контемплација со Перт и Шнитке” во Филхармонија

Вечерва, четврток 21.10.2021. во 20 часот на програмата е концертот насловен „Контемплација со Перт и Шнитке" на кој како солисти ќе настапат виолинистките Анна...

Mашката облека во времето на АЛА ТУРКА И АЛА ФРАНГА

Елементи на машката облека Машката облека ала турка била составена од кошула од домашно памучно платно со голем отвор на градите и без јака. Јаката...

Во Горно Лакочереј, поетски фестивал „Прличев и Еминеску- поглед кон иднината“

Со поетско читање, доделување благодарници и договор за идна соработка,  во саботата во манастирскиот комплекс „Св Спас“ во Горно Лакочереј беше заокружен Светскиот патувачки...
start2

Старт на Порталот КУЛАРТ.МК

За повеќето овој ден е почеток на пролетта, многумина пак го доживуваат како Ден на нови почетоци или пак ден кога почнува Новата година....
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }