среда 29 март, 2023

Новинарите се борат за своите правдини, во Брисел пренесени барањата на ЗНМ

Здружението на новинарите на Македонија во Брисел ги пренесе барањата од новинарскиот протест. Безбедни новинари и сниматели, крај на неказнивноста на напаѓачите врз новинарите, крај...

Конференција „Од Естер до Естер, за храброста на жените“

Денеска во КИЦ Битола во чест на празникот на жените и одбележување на 80 години од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка. Оваа година...

Осмомартовски базар „За сите посебни дами во вашиот живот“

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, од 4-ти до 8-ми март, Скопје Сити Мол организира голем осмомартовски базар „За сите посебни дами во...

Одбележана 118-годишнината од смртта на Сава Михајлов

118-годишнината од смртта на народниот херој и борец, Сава Михајлов, беше одбележана во Гевгелија со полагање цвеќе пред спомен-обележјето во центарот на градот. Цвеќе...

ГЕВГЕЛИЈА: Собрани 79 единици крв !

25.02.2023 Деновиве се одржа втора по ред, крводарителска акција на ОО Црвен крст- Гевгелија и хотел-казино „Фламинго“- Гевгелија, во периодот од 10 до 16 часот...

ССК: За да има задоволни работници треба здрави компании

24.02.2023 Потребата од комплетно нов закон за работни односи е одамна утврдена, но измените кои се прават мора да се одраз на современите трендови на...

Доделени награди за нови идеи за социјални претпријатија-Наградени идеите “Ребел” и “Coffee mates”

На 23-ти февруари, во Центарот за социјални претпријатија во Скопје, АРНО го организираше прогласувањето на победничките идеи од третата генерација на млади од проектот...

Утре, крводарителска акција во “Фламинго” Гевгелија

22.02.2023-Среда ОО Црвен крст- Гевгелија во соработка со хотел-казино „Фламинго“ организираат крводарителска акција за вработените и граѓани од општина Гевгелија. Крводарителската акција ќе се...

ЗНМ, ССНМ и СЕММ го осудуваат говорот со кој се поттикнува насилство што деновиве...

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го...

ЗНМ: „Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните”

„Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните", „Работиме за граѓаните, не за политичарите", „Ако ја ограничите нашата слобода, ја загрозувате вашата", „Без локални медиуми...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }