среда 22 јуни, 2022

“Приказна за Моцарт” вечерва во КИЦ на РСМ во Софија

Вечерва, 10 декември 2021, во 18 часот во КИЦ на РСМ во Софија ќе се одржи музичко едукативната претстава за деца и родители „Приказна за Моцарт“, во...

ВЕСНА ДИМЧЕВСКА: Во хорот “Пиколо” се доаѓа од љубов кон музиката!

Една од најубавите работи што и се има случено на македонската музичка сцена, несомнено е детскиот хор "Пиколо", кој постои повеќе децении. Убава можност...

Во Охрид се одржува Википедија тим билдинг

Охрид, 23 октомври 2021 Овие три дена во Охрид се одржува Вики тим билдинг, на координаторите на Википедија на македонски јазик во Организација на ГЛАМ...

До 30 декември отворен детскиот ликовен конкурс „Зимска приказна”

Во пресрет на Нова година и Божиќ, Амбасадата на Русија во земјава објавува нов детски ликовен конкурс „Зимска приказна", посветен на традициите за овие...

Комуникациски вештини – Моќ и манипулација

Извадок од книгата „ Кажи ми да ти кажам “ -комуникација и развој на комуникациските вештини кај младите од авторот М-р Татјана Гогоска  Како да...

Ѕвончето оваа година нема да заѕвони за над 40. 000 ученици во Македонија кои...

Деновите се нижат и прават мозаик, кој после седум месеци ставање на образованието на децата и младите настрана, под изговор „да се грижиме за...

„Џифони Македонија 2020“- Клаудио Губитози- На „Џифони“ не е важно од каде сте, туку...

Имав 17 години кога почнав да размислував што сакам да правам, на 18 почнав да ставам сѐ на едно место, а на 19 години...

Повик за изработка на концепт за видео игра за зачувување на животната средина

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ  во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема...

Основачот на фестивалот „Џифони експериенс“, Клаудио Губитози, денеска во 17 часот ќе ја раскаже...

На третиот фестивалски ден на годинешново издание на „Џифони Македонија“ ,младите вљубеници во филмот имаа можност да сведочат на искуството на Сергеј Сарчевски, студент...

8. издание на Џифони Македонија почнува утре – Бројни учесници и богата филмска и...

300 деца и млади од 13 земји ќе се дружат на „Џифони Македонија“ со помош на платформата youth.mk Утревечер во 19 часот во Кинотеката на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }