четврток 13 јуни, 2024

Првото извидничко логорување- ново искуство за младите од Гевгелија

Во организација на Кралските Извидници од Гевгелија, од 3 до 5 декември, пред Народниот театар, во пресрет на новогодишните и божиќните празници, беше поставен...

Италијанките Мелиса и Рања подготвени за детски Евросонг

На 26 ноември 2023 година ќе се одржи Детската Евровизија во Ница. Од канцеларијата за печат и медиуми на Раи нѐ информираат дека Мелиса...

Локалната конференција „Гостивар – Општина посветена на децата“ во рамки на проектот „Место за...

Локална конференција „Гостивар - Општина посветена на децата“ ќе се одржи на 23 мај 2024 – Youth and Community Center, Гостивар, во рамки на...

Годишен извештај на АлоБушавко

16.04.2024 година, Скопје На конференцијата за медиуми одржана во Центарот за социјални претпријатија, тимот на Ало Бушавко телефонот за деца и млади...

ИВАНА КАРГОВСКА: “Јами- јами” арт магии со шеќер и путер

Кога ги гледаш нејзините изработки на фотографија, се чувствуваш како да си ги вкусил тие слатки задоволства и дури некако го чувствуваш и вкусот,...

Voices – Мораме да побрзаме за да ја спасиме планетата Земја порачуваат младите

Состојбата на земјата е зафатена од климатски промени, популацијата расте до критични бројки, наскоро се очекува да стигне до 10 билиони, се побрзо и...

Нова сликовница “Ајде да играме”

22.03.2024 Неодамна излезе од печат нова детска сликовница за најмладите „Ајде да играме“ од тимот Вера М Самарјанин и Кети Радевска. Вера е авторка на песнички...

Првата детска амбасада во светот “Меѓаши” ја започнува кампањата против врсничко насилство „Следна станица“

Скопје, Март, 2024 година  Првата детска амбасада во светот Меѓаши, во рамки на проектот „Промоција на безбедна училишна средина“ ја започнува тригодишната кампања „Следна станица“,...

До 30 декември отворен детскиот ликовен конкурс „Зимска приказна”

Во пресрет на Нова година и Божиќ, Амбасадата на Русија во земјава објавува нов детски ликовен конкурс „Зимска приказна", посветен на традициите за овие...

Доделени пофалници за најдобрите ученици

 Со одржувањето на традиционалната манифестација „Од најдобрите за најдобрите“, СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија го одбележа крајот на учебната 2021/2022 година. Со доделување пофалници на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }