понеделник 27 март, 2023

ОД МОЈ АГОЛ: Од 51 до 15, и назад!

"Танцувај како Русија да не те гледа" е метафорична шега која се однесува на тоа колку сме ние следени во сѐ и не ја...

“Локомотива” организира работилница „Чувствени алатки за танц“

"ЛОКОМОТИВА" , Скопје ja организира последната КУЛТРЕНИНГ работилница за кореографија и танц на 5ти ноември 2022, 13-15 часот заедно со танцовиот уметник и кореограф Бобан Русески во Кино...

Гевгелија: На 4 ноември, гостува Национална опера и балет

На 4 ноември, Оперскиот и Балетски ансамбл при Националната опера и балет, по повод одбележувањето на 7 Ноември, во Народниот театар- Гевгелија, ќе гостуваат...

Три претстави на “Локомотива” во Младинскиот културен Центар

ЛОКОМОТИВА – Центар за нови иницијативи во уметноста и културата  известува за следната програма: 3 ноември, 2022 Cold Air : An ode to female fantasy на...

Локомотива кани на тренинг по танцување!

Локомотива, Скопје  кани на третата Култренинг/ Работилница за кореографија и танц „Мое тело, мој дом“ заедно со Христина Ангеловска која ќе се реализира на 1ви ноември 2022,...

„Операта, едноставно, може да ја промени реалноста“, вели примадоната Милка Ефтимова, во годинешнава македонска...

„Операта, како најкомплексна и најсложена уметничка форма се создава и се восприема само со љубов. Тогаш, состојбата на човековиот дух преминува во друга димензија,...

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТАНЦОТ – МАКЕДОНСКАТА ПОРАКА ЌЕ ЈА ИСПРАТИ ОЛГА ПАНГО 29.04.2022

На 29 април 2022  дигитално ќе биде одбележан Меѓународниот ден на танцот, во соработка со Олга Панго (балерина, кореограф, балетски едукатор, МОБ Скопје) авторка на...

Вечерва во МОБ – Балетска претстава „Жизел“ од Адолф Адам

Балетот во два чина „Жизел“ вечер ќе биде изведен на сцената на Македонската  опера и балет. Со музиката на францускиот композитор Адолф Адам,  во кореографија...

За празникот Василица, Традиционален концерт – „Viva L’Opera“

На 12-ти (среда) и четврток 13-ти јануари по повод празникот Василица ќе се одржи традиционалниот концерт во Националната опера и балет. Под диригенската палка  на...

Втора изведба на перформансот „Јовано, Јованке“

Вечерва, со почеток од 21 часот во МКЦ (сала 25 Мај) ќе се одржи втората изведба на „Јовано, Јованке“ - авторски танцов перформанс...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }