четврток 23 септември, 2021
golomeova

Интервју со Елена Голомеова – Сопран

Интервјуто го водеше Татјана Гогоска Емоциите, оригиналноста и искреноста најважни за оперскиот уметник Миговите стануваат саати, сатите го создаваат денот, деновите поминуваат во години, годините во...

Вечерва започнува 47. издание на Мајските оперски вечери

На вчерашната Прес конференција во МОБ  официјално беше најавен почетокот и содржините на оваа најголема оперска манифестација кај нас. „  Свеченото отворање ќе биде...

Балетската приказна „Лебедово езеро“ на сцената на МОБ

Приказната за забранетата љубов во магична атмосфера и моќна, мелодична музика: „Лебедово езеро“, најпознатото балетско дело на сите времиња, на 28 февруари со почеток...

47. издание на Мајски оперски вечери, традиционално од 9-31 мај

47-те Мајски оперски вечери, годинава ќе бидат отворени на 9. мај, а ќе бидат затвроени на 31 мај. Двете свечаности ќе бидат обележани со...

Уметничкиот центар „Полифонија” со премиерна изведба на операта „Дидо и Енеј”

На 20 септември во Камерната сала на Филхармонија во 20 часот, во организација на Уметничкиот центар „Полифонија“, премиерно ќе биде изведена барокната опера „Дидо...

Грант од Јапонија за музички инструмени на Македонската опера и балет

Во Фоајето на Македонската опера и балет, директорот Васо Ристов и Џиро Такеичи, извршен директор на Јапонската агенција за меѓународна соработка - ЏАЈКА Балкан...
Ана Каренина во МОБ

За балетската претстава Ана Каренина

Балетот во два чина „Ана Каренина" со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, од месец декември е на редовниот репертоар на МОБ...

Вечерва на Мајските оперски вечери „Травијата“

Моќна, динамична, привлечна, исполнета со емоции и страст се само дел од епитетите за „Травијата“ на Џузепе Верди, која ќе биде изведена вечерва (...

Културно лето Тетово- Концерт со познати оперски дела на Шкодран Толај и Дарко Маринковски

Во сабота, во Домот на културата во Тетово, Шкодран Толај и Дарко Мариновски на заеднички концерт, ќе изведуваат познати оперети. Културната понуда за ова лето...

МОБ-Традиционален василичарски концерт оваа година насловен како „Легенди“

Од Swing and Jazz во 2009 па до најголемите музички поп и рок хитови на најголемите музички легенди и концертот Legends, традиционалниот Василичарски концерт, прерасна во бренд, за...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }