недела 26 март, 2023

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ТАНЦОТ – МАКЕДОНСКАТА ПОРАКА ЌЕ ЈА ИСПРАТИ ОЛГА ПАНГО 29.04.2022

На 29 април 2022  дигитално ќе биде одбележан Меѓународниот ден на танцот, во соработка со Олга Панго (балерина, кореограф, балетски едукатор, МОБ Скопје) авторка на...

ТРАЈКО ЈОРДАНОВСКИ, РЕЖИСЕР: Имам свои убави пердуви на паун, не би се красел со...

  Валентина Ѓоргиевска Парго Да се зборува за македонскиот оперски режисер Трајко Јордановски, станува веднаш препознатливо во оперските и уметничките кругови. Име и потпис, ставено на...
МОБ

Фестивал „Есенски музички свечености“ 2020- Гала оперски концерт

На 4 ноември 2020 со почеток во 20 часот на сцената на Македонската опера и балет ќе се одржи Гала оперски концерт, настанот е...

Културна агенда на КИЦ Битола 21.- 25.Ноември

Понеделник 21.11 19. 00 ч. Офицерски дом – Свечена сала Рецитал Верица Дивитарова – пијано Валентин Наумов – виолина 19.00 ч. Кино Манаки Четврт Форум на креативните градови за...

MOБ- „Мајски концерти“ и гала оперски концерт „Волшебниот Моцарт“

Месецот мај за Македонската  опера и балет е од особено значење, месец во кој се одржува меѓународниот фестивал „Мајски оперски вечери“. За жал и...

Грандиозниот проект „Големиот Чајковски“ ќе го отвори годинешното 61-во „Охридско лето“

Националната опера и Балет на Република Македонија свечено  ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во...

Културна соработка меѓу КИЦ-Битола и КИЦ- Подгорица

На 18.11.2022 година во 12 часот во Свечената сала - Офицерски дом на ЈОУ Културен и информативен центар – Битола, ќе се одржи...

Концерт “ Балетски бисери ” во Македонската опера и балет

Националната опера и балет на 29.1.2021 (петок) со почеток во 20 часот Ви го најавува балетскиот концерт насловен „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати...

Операта „Магбет“ на сцената на МОБ на 21.02.2020, со почеток во 20 часот.

„...Лажното лице мора да го скрие она што го знае лажното срце...“ – В. Шекспир, Магбет Драма, можеби една од најзначајните на Шекспир, што ги...

ТАНЦ: “Мистик” триумфираше во Белград

Танцовото студио „Мистик“ ја претстави Гевгелија во најдобро светло, освојувајќи 6 награди- први места на International Dance Open Белграде 2023 година. Имено, во...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }