четврток 22 февруари, 2024

Премиера на претставата „Арапска ноќ“ во прилепскиот театар “Војдан Чернодрински„

Вечерва на сцената на театарот „Војдан Чернодрински“  премиерно ќе биде изведена претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска „Арапска ноќ“ е...

Утревечер во МНТ премиера на современата комедија „Мој термин”

Современата комедија „Мој термин" (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена,вечерва , на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е...

Народниот театар од Велес со премиера на претставата “Злосторство на 21 век“

На големата сцена на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот" на 16 мај ( четврток) , премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на...

54.издание на Фестивалот „Војдан Чернодрински„ во Прилеп, со осум претстави и многу новини

Осум претстави на македонските театри ќе бидат во официјалната конкуренција за награди на годинашниов, 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински" . Фестивалот ќе донесе и...

Безвременскиот „Макбет“ на сцената на Македонскиот Народен Театар во оригинална и свежа поставка

За Шекспировиот „Макбет“на сцената на Македонскиот народен театар пишува М-р Татјана Гогоска Шекспировиот безвременски драмски текст „Макбет„, во препев на Богомил Ѓузел, вчеваречер премиерно, за прв...

Прес конференција во МНТ- „Магбет“ во режија на Нела Витошевиќ

Во среда, на 8 мај од 12 часот во  Македонскиот народен театар ќе се одржи  за најава на премиерната изведба на претставата „Макбет", од...

Традицијата продолжува- Фестивалот на монодрамата во Битола ќе се одржи и оваа година без...

Интернационалниот фестивал на монодрама во Битола на радост на сите вљубеници во театарската уметност, ќе го продолжи своето одржување и без поддршка од Министерството...

Марјан Нечак со награда на Театарски фестивал „Марулиќеви денови “ во Сплит

Со доделувањето на фестивалските награди Марул, на сцената во Хрватскиот народен театар во Сплит, завршија 29-тите по ред Марулиќеви денови, на кој фестивал беа...

Премиера на „Торба полна кашлици“

На 6 мај (понеделник) во „Кино Култура“ од 20 часот ќе се одржи премиера на театарскиот проект  „Торба полна кашлици“. „Театарски проект кој пробува внимателно...

Прослава на животот на Горан Стефановски

Дебармаало има култно, скоро митско место во современата македонска култура. Голем удел во креирањето на тоа имаше покојниот писател, професор и вљубеник во маалото...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }