среда 31 мај, 2023

Децата го посетија првиот Саем на креативни индустрии

Повеќе од 1000 деца на возраст од 6 до 17 години ја искористија можноста да се забавуваат и да учат за креативните индустрии, а...

Млади шахисти и маратонци, со грст успеси

Гевгелија, 7 јуни 2022  Во организација на Шаховскиот клуб „7 Ноември“- Гевгелија, се одржа Турнир за деца и Сениорски двомеч помеѓу Шаховските клубови од Гевгелија...

Напревар за фрлање авиончиња од хартија

(Фото: Салцбург, 2019) Red Bull Paper Wings и оваа година повторно полетува со своите авиончиња од хартија. Идејата е многу едноставна: Нема керозин,...

Наградени млади пијанисти

 Во духот на натпреварувањето, дружењето и одржувањето пријателство, Гевгелија го одржа 10 Меѓународен натпревар по пијано. Од 14 до 16 јуни, 2022 година, во...

Соработката со медиумите можност за актуелизирање на состојбите на младите

Младински Сојуз, организација за млади е партнер организација во проектот „Employyouth for Western Balakan and Turkey“ чија цел е да обезбеди поголемо вклучување на...

АПРИЛИЈАДА 2023: Ќе се избираат најдобри маски

Гевгелија, 01.04.2023 Во пресрет на Први Април, вчера, во Гевгелија се одбележуваше Денот на шегата со традиционалната манифестација  „Априлијада“ во огранизација на ЈОУ Пинерски дом...

Одличен успех на “Олимпик опен”

На европскиот турнир „ОЛИМПИК ОПЕН 2023„ кој се одржа во Скопје на  29.04.2023 година Карате Клуб *ЗАНШИН ДО"- БИТОЛА настапи со 30 натпреварувачи во...

Музика, поезија и ликовна уметност во КИЦ Битола

Битола, 29.03.2023 КИЦ Битола продолжува со интезивна културна агенда оваа недела во КИЦ Битола. Денеска е исклучителен ден за 48 талентирани пијанисти, на возраст од 7...

Во мај, “Калинка” повторно ќе запее

По неколкугодишна пауза, во Гевгелија, од оваа година се возобновува Интернационалниот детски музички фестивал „Калинка“, еден препознатлив гевгелиски музички бренд. По тој повод, на прес-...

Трет триатлон натпревар на 14 мај во Скопје

14 март 2023, Скопје Триатлон клубот „Триоги Рејсинг“ го најавува третиот триатлон натпревар Stopanska Triogy Triathlon 2023 што ќе се одржи на 14 мај 2023...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }