среда 22 јуни, 2022

“Мир денеска, мир и секој друг ден!”

Мирољубивиот уметник Живко Поповски- Цветин повторно одржа спонтана манифестација за мир, овој пат во Дом на Арм Скопје. Настанот се одржа во присуство на...

НУ Библиотека „Григор Прличев“ подари книги во охридските градинки

30.12.2021 Во пресрет на Нова година НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид завчера даруваше донирани книги за децата во ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ во Охрид. Претставничките на...

Кој е Дедо Мраз?

Шетајќи низ Трговскиот центар Скопје, наидовме на Дедо Мраз кој се фотографира со децата и им ја дава таа заедничка фотографија и новогодишно пакетче...

Дедо Мраз ќе биде дочекан на Железничка станица

29.12.2021 Пионерскиот дом „Јосип Броз Тито“- Гевгелија, денеска, организира традиционален дочек на Дедо Мраз за најмалите од општина Гевгелија. Оваа манифестација насловена како „Дедо Мраз...

Наместо со ирваси, Дедо Мраз со тротинет по цел свет

Наместо со ирваси и санка, Дедо Мраз, минатиот викенд, пристигна со електричен тротинет пред платото на Народниот театар, каде го пречекаа голем број дечиња...

Ветување до Младинските здруженија: Приоритет на младите!

Гевгелија 24.12.2021 Градоначалникот на општина Гевгелија, Андон Сарамандов, оствари работна средба со ученици од СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија и млади- членови на Клубот на...

Новогодишна изложба на Детската работилница при Пионерски дом

Денеска (23 декември, 2021 година), во Малата сала на Пионерскиот дом, со почеток во 18.30 часот, ќе биде отворена Новогодишната изложба на Детската работилница...

Младите од Гевгелија ги обожаваат маратоните

Годинава ќе остане запаметена, и покрај пандемијата, по бројните и впечатливи спортски случувања во општина Гевгелија. Гевгелискиот маратон по повод 7 Ноември- Ослободувањето на...

Ерменија победи на Детска Евровизија, Македонија деветта!

19.12.2021 Малена, претставничката на Ерменија победи на Детска Евровизија 2021, вечерва во Париз. Македонските претставници се пласираа на средина на табелата, на деветто место. “GREEN FORCES” е...

“Музика и танц”, два концерти за деца, денес во Дом на АРМ

Два новогодишни концерти за деца "Музика и танц" ќе се одржат во недела 19 декември Дом на АРМ 11 и 13 часот. На концертот...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }