сабота 20 јули, 2024

Куларт филм на неделата -ДОРА ИСТРАЖУВА – ИЗГУБЕНИОТ ГРАД

И покрај поголемиот дел од својот живот поминат во истражување на џунгли заедно со своите родители, сепак, ништо не можеше да ја подготви Дора...

Македонскиот филм „Медена земја „, со нови победи овој пат во Русија

Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) го продолжува својот успешен поход на светските филмски фестивали. Деновиве триумфира на два фестивала во Русија. Ги освои наградите за...

Прес за филмот „Од рајот „ на режисерот Срѓан Драгојевиќ -Три приказни испреплетени во...

На денешната прес-конференција посветена на успешно завршениот прв дел од снимањето на филмот „Од рајот“ на култниот режисер Срѓан Драгојевиќ, во копродукција со „Сектор...

Награди во рацете на заслужните, најголема посетеност на македонскиот филм „Медена зeмја“ ,врвни светски...

„Златната камера 300“ на јубилејното 40. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ му припадна на бразилскиот филм „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“...

За маестралноста и тагата во земјата која мириса на љубов, за филмот „Медена земја“

Осврт на М-р Татјана Гогоска Од месец февруари оваа тековна 2019-та година, после маестралниот успех на македонскиот филм „Медена земја“ во Њујорк на престижниот светски...

Делови од мозаикот наречен 40. издание на Фестивалот “Браќа Манаки“ во Битола

Јубилејното издание на „Браќа Манаки“ беше отворено со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман и „ Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на...

Со доделување на наградите вчеравечер заврши 10. издание на Фестивалот МАКЕДОКС

На 10. „Македокс“ се доделени награди во пет категории, и тоа: „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм од...

За филмот „Тетовски самрак“-Како да се најде среќа и во најтешките состојби на преживување

Вчеравчер, на вториот ден од 10-тото јубилејно издание на Македонкс, посетителите имаа ретка можност да ја проследат премиерата на филмот „Тетовски самрак“ од прерано...

Вчеравечер почна „10 лета Македокс“-Филмската уметност може да го промени светот на подобро

Првата вечер на фестивалот „МакеДокс“ беше посветена на ентузијастичката екипа која веќе десет години го свива своето гнездо во Куршумли-ан, неуморно ги толкува слоевите...

Интересни настани како најава за почетокот на „10 лета Македокс“

На два дена пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ организаторот најавува две интересни и значајни програмски содржини. Мастер-клас со...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }