сабота 20 јули, 2024

54. издание на Театарскиот фестивал “Војдан Чернодрински“ во полн ек

На 7. јуни , беше отворено 54-тото издание на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“, на кое ќе се одиграат осум претстави во официјалната конкуренција. Фестивалот го...

Новата театарска продукција на МНТ „Магбет“, на два фестивали во месец јуни

Во рамките на 54. издание на МТФ „Војдан Чернодрински" во Прилеп, Македонскиот народен театар ќе гостува со претставите „Макбет" и „Силјан Штркот шанца". Фестивалот...

„Ова е наше време: Време за театар“- мото на Фестивалот „Војдан Чернодрински“

„Ова е наше време: Време за театар“ е мотото на 54. издание на македонскиот театарски фестивал “Војдан Чернодрински“  во Прилеп. Според организаторите, фестивалот успеа на...

Нова претстава во подготовка-„Бесачи“ во Македонски народен театар

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките напретставата „Бесачи" по текст на актуелниот британско – ирски  автор  Мартин...

Театарот за деца и младинци во месец јуни на фестивали во Прилеп и...

Театарот за деца и младинци, во недела на 2 јуни, ќе биде гостин на театарскиот фестивал „СИЛЈАН ШТРКОТ" што се одржува во Прилеп, со...

„Црвенкапа „ од Велешки театар на отварањето на фестивалот „Силјан Штркот“ во Прилеп

Во петок, на 31-ви мај, во Народниот Театар „Војдан Чернодрински" во Прилеп, со почеток во 19 часот, Театарот „Јордан Х.К-Џинот", Велес ќе го отвори...

Драмскиот аматерски фестивал во Кочани слави 60 години постоење

Драмски аматерски фестивал- ДАФ од Кочани, годинава одбележува јубилеј 60 години постоење, ќе трае од 27.мај до 1 јуни. На првиот фестивалски ден публиката ќе...

„Магбет„ во Македонски Народен Театар утревечер од 19 часот

Од Македонски Народен Театар информираат дека претставата „Макбет" во режија на Нела Витошевиќ, поради технички причини на 28-ми мај ќе биде со нова сатница...

Богата програма на 59. издание на Фестивалот Охридско лето – Венеса Меј на отварањето

Британската музичка ѕвезда Ванеса Меј, ќе го отвори годинашново 59 издание на фестивалот Охридско лето, соопштија денеска на прес конференција од Дирекцијата. Меј нема...

Приказната за „Том Соер“, нова претстава за најмладите

Во режија на Деан Дамјановски по адаптација на текст од  Горјан Милошевски на сцената на Театарот за деца и младинци на 15 мај се...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }