вторник 18 јуни, 2024

Прослава на животот на Горан Стефановски

Дебармаало има култно, скоро митско место во современата македонска култура. Голем удел во креирањето на тоа имаше покојниот писател, професор и вљубеник во маалото...

Современа комедија во МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC (Trastorno Obsesivo...

Црнила remix, утревечер повторно на сцената во МКЦ

Утревечер, 16.04 од 19 часот на сцената на Кино Фросина ќе бид еизведена претставата Црнила remix. Таа е едно поразлично видување на класичното драмско...

„Ноќ на боговите” на големата сцена на МНТ

Претставата „Ноќ на боговите" е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде...

Вечерва гостување на Народниот театар од Ниш во Драмски со претставата „Брод на љубовта“

Вечерва (петок) во Драмски театар, ќе се изведе спектаклот „Брод на љубовта“ по текст на Небојша Ромчевиќ со гостување на Народниот театар од Ниш,...

„Педесет години во Драмски…и клоцата во…“ автобиографска книга на Коле Ангеловски

Коле Ангеловски објави автобиографска книга за половина век професионална работа во Драмски театар-Скопје. Насловена е  „Педесет години во Драмски…и клоцата во…“, и дава автобиографски приказ...

Српската хит-претстава „Индиго“ гостува во Скопје

На 13  април (сабота) од 19 часот во Домот на Арм пред скопската публика ќе биде изведена српската хит- претставата „Индиго“ ,во режија на...

Почина актерката Билјана Беличанец- Од театарот до вечноста

Денеска јавноста во жалење ја прима веста за прераното зaминување на актерката Билјана Беличанец, која вчeравечер била најдена мртва во стан во центарот на...

„Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар - Скопје, на 03 април во 12 часот, во фоајето на...

27 март-Светски ден на театарот

Оваа година по повод Светскиот ден на театарот 27 март, пораки испратија светскиот театарски режисер и драмски автор Карлос Селдран и македонскиот драмски автор...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }