понеделник 20 мај, 2024

СЏФ 2021: Довидување џезери, вратете се пак!

Има два начини како да освоиш џез публика- со весел концерт на класичен џез репертоар, или со импровизации за да оставиш впечаток на "поразличен"....

Вечерва „Контемплација со Перт и Шнитке” во Филхармонија

Вечерва, четврток 21.10.2021. во 20 часот на програмата е концертот насловен „Контемплација со Перт и Шнитке" на кој како солисти ќе настапат виолинистките Анна...

ТИЈАНА ПЕРИЌ, ПЕЈАЧКА И ПИЈАНИСТКА: Се препуштам целосно на светот на музиката!

Младата скопјанка ТИЈАНА ПЕРИЌ, која се истакнува со убавина и музички талент, неодамна и се претстави на јавноста со својата прва песна. *ТИЈАНА, Вие...

ДАРКО МАСЛАРКОВСКИ, “ЛЕВИЦА” – Во Аеродром немаме културни домови, театар, кино- тоа ќе го...

Појавувањето како носител на советничка листа за Аеродром, не не изненади, познавајќи го неговиот темперамент и вклученост, решителност и желба да се бунтува против...

Во “Буква” се слушаше ПМЏ џез

Вечерва (1 октомври) во дворот на кафе книжара „Буква“ се одржа слушачка промоција на едно винилно издание и промоција на компакт диск. Беа...

ФОТОГАЛЕРИЈА:„Гледај тука сум без простор“ (See me moving placeless) во МСУ

Изложбата ќе трае од 29 септември до 21 ноември 2021 во МСУ.

Скулптурите на Хаџи Бошков во Стоби зрачат со слобода и индивидуален интегритет

19 септември 2021 Вчера, на зајдисонце, во магичен амбиент, пред неколку стотини луѓе на археолошкиот локалитет „Стоби“ беше отворена голема изложба на дела од реномираниот...

Од 22 до 28 септември: Европски денови на културното наследство 2021

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Во соопштението за медиумите на Советот на...

Инфо- Театар „Комедија“ објави конкурс за избор на комедија од македонски автор

Театар „Комедија“ – Скопје објави конкурс за избор на комедија од македонски автор со цел да се стимулира жанрот комедија и да се промовираат...

Комуникациски вештини – Моќ и манипулација

Извадок од книгата „ Кажи ми да ти кажам “ -комуникација и развој на комуникациските вештини кај младите од авторот М-р Татјана Гогоска  Како да...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }