среда 17 април, 2024

Вечерва концерт на Трио Долче

Во Музејот на македонската борба вечерва, 17 ноември 2021, од 20 часот, концерт ќе одржи Трио Долче, во рамките на „Есенски музички свечености 2021“ Билетите се...

„Слушам кај шумат шумите“, сега и како музичка фолк сликовница за деца

На 18 ноември 2021 година (четврток) во 11 часот, ќе се одржи онлајн промоција на првата музичка фолк сликовница за деца „Слушам кај шумат...

Зоран Арсовски – Бабата со златна плакета за свое дело

Академскиот ликовен уметник  Зоран Арсовски – Бабата, магистер по сликарство е добитник на наградата "Златна плакета за освоено прво место" на конкурсот кој беше распишан од...

Скопскиот џез фестивал го најавува јубилејното 20 издание

Дваесеттото издание на OFFest ќе се одржи од 9 до 13 ноември во Скопје. Планираната програма е свежа, разнобојна и возбудлива, една од најинтересните...

Протести против климатските промени 

Во светот се одржаа низа протести против климатските промени. Неодамна, активистите за заштита на животната средина организираа протести на неколку континенти за да ги...

ПО ПЕТОК, ВО НУБ : „Архиви на невидливите: Жените од македонското минато во печатот...

Во петок, 29.10.2021, со почеток од 13 часот, во НУБ „Св. Климент Охридски" – Скопје, Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК) ќе...

ЕК извештај: Новинарите се повеќе напаѓани и изложени на самоцензура…

Општиот контекст останува поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите и покрај сериозните наоди кои се дел од овој извештај....

ЗАВРШИ СЏФ 2021: Џезирање, за паметење!

Спуштени се завесите на 40. издание на славниот Скопски џез фестивал, за кој додека траеше објавивме текстови под следниве наслови "Џезот- на џезерите!", "...

СЏФ 2021: Довидување џезери, вратете се пак!

Има два начини како да освоиш џез публика- со весел концерт на класичен џез репертоар, или со импровизации за да оставиш впечаток на "поразличен"....
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }