вторник 18 јуни, 2024

Прва самостојна изложба на Марија Ќурчиева во МКЦ со наслов „Движење„

Во Галерија 2, горно фоаје на Младинскиот културен центар, на 25 јуни, со почеток од 19 часот ќе се отвори првата самостојна изложба на...

Од вечерва изложбата „Метаморфоза“ во МКЦ

(Изложбата на Бојан Ковски ќе биде поставена во  Галерија 2, од 10 до 20 декември 2021) „Метаморфоза“ е насловот на новата изложба на Бојан Ковски...

Од отворањето на самостојната изложба на Мирослав Масин

По долги подготовки, на 15 мај 2024, еден од најдобрите проекти за годинава го постеливме во храмот на уметноста резервиран за великаните на модерната...

Изложбата „И јас сум тука“ на 2 ноември во Кинотека

Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ ја најавува изложбата на фотопортрети „И јас сум тука“, која ќе биде отворена утревечер (2 ноември)...

ФОТОГАЛЕРИЈА:„Гледај тука сум без простор“ (See me moving placeless) во МСУ

Изложбата ќе трае од 29 септември до 21 ноември 2021 во МСУ.

ЛЕНА СТЕФАНОВА ​„110 години од раѓање“, изложба

НУ Национална галерија на Република С. Македонија со особена чест и задоволство ја најавува јубилејната изложбата „110 години од раѓање“ на уметникот ЛЕНА СТЕФАНОВА....

Од јубилејната година на Националната галерија, 75 години постоење

За годината што изминува, со сигурност може да се резимира дека на културната сцена изнесе особени проекти од национален интерес. Културната понуда остана...

Изложба на икони во Музејот на град Скопје

Вечерва во Муеј на Град Скопје ќе биде отворена изложбата „Икони од Музејот на Град Скопје„. Автор на изложбата и каталогот е Викторија Грозданова...

Меѓународна групна изложба и јавна програма “НА ЧИЈА СТРАНА СИ?”

Отворањето на изложбата е закажано за 24 ноември во 20 часот во Фоајето на Македонска опера и балет. Изложбата ќе биде отворена до 16...

Ахеолошкиот музеј на Македонија со новина која ги охрабрува лицата со попреченост

Археолошкиот музеј на Република  Македонија вчера излезе со информација до јавноста во која ја информира дека, Музејот ги отвора своите врати за кучиња придружници...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }