сабота 20 јули, 2024

Репортажа за Венеција – Величествениот град од врвот до дното и повторно до небото

Венеција ( Venezia, Venexia) — главен град на регионот Венето и провинцијата Венеција во североисточна Италија. Изградена е на 118 мали острови во устието на...

Почнуваат Есенски музички свечености 2022

*** 4 ноември петок -Фоаје на НОБ 20.30 часот Концерт на Камерен оркестар „БА-РОК“ Климент Тодоровски, Јане Бекевски – виолини, Марија Георгиева – виола, Кирил Јосифов –...

Во среда стартува „Локум фест- музика и традиција 2024″

Битола, 16.07.2024 Пред утрешниот  почетокот на 18-то издание на Балканскиот етно- фјужн фестивал Локум фест-музика и традиција 2024,  организаторот известува за промената на сценски локации. Имено...

На 30 април во Ибни Пајко цел ден бесплатно ќе уживаме во џез

На 30ти април, во паркот "Ибни Пајко," со почеток од 13 часот, ќе се одржи осмото по ред издание на нашиот целодневен џез хепенинг...

Radio Garden- Со еден клик можете да ја свртите планетата слушајќи гласови од...

Дека човекот е најпаметното и најрилагодливото суштество покажуваат и деновиве на епидемија од смртоносниот вирус Ковид 19 на најразличните начини, облици, медиуми што ги...

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар

(05.02.2024) 14. февруари е датум кој се поврзува со убави нешта, Денот на љубовта, Денот на виното, а годинава овој датум ќе го одбележи...

Концертот на џезерите и Апелгрен, како “засебен свет обвиткан со целофан!”

Скопје, 15.02.2024 За среќник/ среќница може да се смета секој оној кој синоќа беше присутен на концертот во НОБ, поради тоа што имаше можност да...

Ливерпул ќе биде домаќин на Евровизија 2023

 ЕБУ и Би-Би-Си денес откриваат дека Ливерпул е избран за град домаќин на 67. Избор за песна на Евровизија. Големото финале на Изборот за песна...

ЖАКЛИНА УЗУНОВА, ЕСТРАДНА УМЕТНИЦА: Јанко ме научи на сѐ!

(фото Дичо) За Жаклина Узунова се врзува фактот дека е дефинитивно омилена личност на естрадата со одлично однесување кон луѓето. Нејзиниот вокал и изглед ја...

Куларт кујна- Шпагети со морски плодови

За оваа недела, Куларт Ви предлага нешто од вкусната италијанска кујна „Шпагети со морски плодови„ За да не губите многу време во кујна за време...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }