среда 22 јуни, 2022

Се подготвува музички проект за да се подигне социјалната свест во нашето општество

Сашо Стојановски e дипломиран џез тапанар кој осмисли уникатен и хуман проект, интердисциплинарен опфаќајки повеќе области од културата, музичката уметност,...

Сара – нова надеж на македонската сцена

Сара Тасевска има 18 години, и музиката и е најголеqма љубов. Таа ја сними својата прва песна, што ја промовираше кон почетокот на летото -На...

Од денес, 8.септември, до 11. септември, четвртото издание на Skopje Light Art District

Од денеска (8. септември) до сабота (11. септември), четвртото издание на Skopje Light Art District. Секоја вечер од 20:00 до 00:00 часот! На вкупно...

Револуција се крева со мотика, а не со оружје!

Не би бил напредокот, ако нема револуција. Не би бил човекот, ако не е храната. Како таа се произведува и зошто треба да се...

ЗНМ- коментарите на премиерот за документарецот на ИРЛ се непримерни

СООПШТЕНИЕ ОД ЗНМ -ЗДРУЖЕНИЕ НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА Здружението на новинарите на Македонија реагира на изјавите на премиерот Зоран Заев од последното интервју објавено во...

СЕММ- „Конкурс за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за различностите во време на...

Советот за етика во медиумите (СЕММ), со поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, објавува конкурс за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за...

Важноста на независното и професионалното новинарство стана поважна од кога било

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Соопштение од ЗНМ Денеска во просториите на ЗНМ претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски и претседателот на Здружението на судии Џемали Саити како и претседателот на...

ЗНМ-Да се повлече конкурсот за награди за новинари и медиуми од Општина Аеродром

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на јавниот повик на Општина Аеродром за новинарски натпревар со кој општината на наградените новинари/медиуми ќе додели...

Нова книга на доајенот на македонското новинарство Драги Аргировски -“Согледувања и нови видици“ меѓу...

Публицистичката книга на доајенот на македонското новинарство Драги Агировски, која е 22-ро негово издание,  со наслов „Согледувања и нови видици “ излезе во издание...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }