вторник 24 ноември, 2020

Среда во Кинотека-Сценаристичка лабараторија

Нов проект на Кинотеката , насловен како Сценаристичка лабараторија во која секоја среда од 19 часот ќе се прави  анализа на драмската структура на 12...

Рецензија за љубовната поема “Естер Ихаз” од Оливера Доцевска

Рецензија од М-р Татјана Гогоска Ставена пред нов предизвик,  да бидам промотор и рецензент на промоција за дело кое ме извади од мојата сигурна зона...

Вечерва во МОБ балетската претстава “Рајмонда“

Вечерашната балетска изведба на “Рајмонда” е во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко, додека во главните улоги ќе настапат првенците: Марија Кичевска Шокаровска...
video

Повод – „ Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Пишува Татјана Гогоска “Господ постои името ѝ е Петрунија “ од Теона Стругар Митевска, во главна улога на прекрасната Зорица Нушева е филм, кој не...

„Естер Ихаз“ од Оливера Доцевска, со промоција во Салон 19,19

Утревечер во Салон 19,19 на Културно-Информативен Центар – Скопје, ќе биде промовирана книгата "Естер Ихаз“ од Оливера Доцевска. "Естер Ихаз“ е најновото дело од перото...
video

Македонскиот филм „Медена земја“ го освои светот

Документарецот „Медена земја“ на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, кој триумфираше на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, во Македонија  на 12 и...
video

Ретро филмска уметност- Станлио и Олио

„Станлио и Олио „ или познати и како  „Дебелиот и слабиот“, се филмови од сферата на комедијата. Во ова време подзаборавени, но еве се...
literatura

Фолклорната детската игра „Ане кога беше малечка „ во Македонија

Повод за разговор со проф.др Драгица Божинова Литературата за деца  е основата за создавање на детската имагинација, за нивно збогатување во говорниот збор а ја...
kulturni institucii

Месец март- месец на европски филм во Кинотека на Македонија

После месеците на руски, австралиски и ирански филм, месец март Кинотеката го посвети на Европскиот филм . Во првите 20- тина дена беа прикажани...
golomeova

Интервју со Елена Голомеова – Сопран

Интервјуто го водеше Татјана Гогоска Емоциите, оригиналноста и искреноста најважни за оперскиот уметник Миговите стануваат саати, сатите го создаваат денот, деновите поминуваат во години, годините во...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести